Najprv sme ľudia

V rámci TriU si dnes chcem zauvažovať o tom, že sme v prvom rade ľudia a až niekde ďaleko za tým sme učitelia, žiaci, či rodičia…

Videli ste už Triedu 9.A? Nie? Nevadí, môžete si ju pozrieť z archívu. Je to parádny projekt o učiteľoch a žiakoch, ktorý dokonca nie je bulvárny!

Piata časť Triedy 9.A mi pomohla uvedomiť si, že za každým človekom je v prvom rade jeho súkromný život. Stáva sa mi, že žiakov vnímam len ako žiakov a zabúdam na ich život mimo školy. Vtedy väčšinou nesprávne vyhodnotím ich reakcie a často robím unáhlené závery. Keď je napríklad niektorý žiak podráždený kvôli, nazvime to, zlým rodinným podmienkam a dá to správaním pocítiť aj učiteľovi priamo na hodine, môže učiteľ správne (ne)reagovať len vtedy, ak pozná rodinné zázemie žiaka.

Musím mať stále na pamäti (odkaz samému sebe a všetkým ostatným): Snaž sa aj v najzložitejších prípadoch reagovať čo najmiernejšie. Konkrétne stanovisko môžeš zaujať aj tak až po zistení, čo sa za zlým správaním naozaj skrýva (napr. tie rodinné problémy).

Share
Tento obsah bol zaradený v Trieda 9.A, TriU a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Najprv sme ľudia

  1. Spätné upozornenie: Najprv sme ľudia | Tibor Repček - učiteľ nemčiny a informatiky na gymnáziu | SKUtok | Scoop.it

  2. Marek povedal:

    Bohužiaľ na tento podstatný fakt veľa ľudí zabúda. Aké by bolo všetko iné..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *