Ako vytvoriť elektronickú knihu

Sigil - ePub editor - logoKníhkupectvá zaznamenávajú nárast predaja e-kníh. Tento stúpajúci trend pokračuje a už dávno predbehol predaj tých papierových. Nemyslím si, že by e-kniha zabila tú papierovú, no ide o fenomén, ktorý sa oplatí so žiakmi preskúmať. (Tento článok som napísal pre časopis Dobrá škola – 5. ročník, 10. číslo)

E-kniha, čiže miniweb

Web je silnou platformou, a preto je dobré poznať jeho základy. Ako je už dlho samozrejmosťou ovládať napríklad Word, tak by v 21. storočí malo byť samozrejmosťou ovládať aj tvorbu e-knihy, čiže miniwebu v jednom súbore, napríklad v bezplatnom programe Sigil. Ak máte zaujímavý obsah (text, obrázky, zvuk, video), vydať e-knihu vôbec nemusí byť náročné.

Ako učiteľ informatiky si myslím, že práve e-kniha je tá správna cesta, ako motivovať žiakov na akejkoľvek škole, aby sa naučili základy tvorby webu.

Nafotený príbeh

V prvom ročníku na informatike pracujeme s grafikou. Žiaci sú rozdelení do trojčlenných skupiniek, mobilmi môžu fotiť po celej škole. Nafotia svoj vlastný minipríbeh, ktorý má obsahovať najviac tri fotky. Nakoniec vznikne jeden obrázok, na ktorom sú fotky umiestnené. Text v rečových bublinách vhodne, podľa možnosti aj vtipne dopĺňa celý príbeh. Inšpirujeme sa komiksami z dielne Martina Shootyho Šútovca.

O tom, čo všetko pri fotení decká zažili, čo ich rozosmialo, čo im robilo problémy a ako to všetko dopadlo, potom rozprávajú v rámci prezentácie výsledného dielka.

Tvorba e-knihy

V druhom ročníku, kedy sa naučia základy tvorby webu, využijú svoj obrázkový minipríbeh z prvého ročníka. Navrhnú si obálku e-knihy a dopíšu jednotlivé časti tak, aby poradie celého obsahu dávalo zmysel. Väčšinou ešte dopisujú kapitoly Predslov, O autoroch, Poďakovanie atď. Hotové e-knihy sú dostupné online na internetovom úložisku skupiny, najčastejšie na Google Drive alebo v Dropboxe. Tie najlepšie majú šancu na vydanie v eVydavateľstve Elist. Môžu byť zadarmo alebo spoplatnené. Ak je e-kniha spoplatnená, podpisuje sa zmluva medzi autorom a vydavateľstvom.

Predstavte si, že by žiaci, ktorí dobre píšu, pekne fotia a natáčajú zaujímavé videá, tiež vedeli vydať e-knihu. Koľko nových a kvalitných autorov by sme mohli vychovať! No a mne sa konečne podarilo nájsť praktické využitie tvorby webu v reálnom živote takmer každého človeka.

(Tento článok som napísal pre časopis Dobrá škola – 5. ročník, 10. číslo)


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.