Wikipédia – čo jej môžeme dať my (diel 2. z 2)

wikipedia-logoV minulom čísle sme si vymedzili základné pravidlá, ktoré musíme dodržiavať pri úprave stránok Wikipédie. Seriál ukončíme týmto dielom, v ktorom sa dozviete, čo by mal učiteľ pred začatím práce s Wikipédiou vedieť a mať odskúšané. Tento článok som napísal pre časopis Dobrá škola (4. ročník, 7. číslo).

Na slovenských stredných a vysokých školách sa pomaly udomácňuje zadanie: editujte/vytvorte wiki stránku na tému XY. Dokonca aj samotná Wikipédia v príspevku Pre učiteľov pamätá na kolegov, ktorí takéto zadanie pre žiakov a študentov pripravujú. Čo všetko by mal teda učiteľ pred zadaním takejto úlohy poznať?

1. Zaregistrujte sa

Wikipédiu môžeme upravovať aj ako neregistrovaní používatelia, ale dobrovoľnou (a bezplatnou) registráciou ukazujeme, že editovanie berieme serióznejšie. Môžeme nielen upravovať už existujúce stránky, ale aj zakladať nové a pri ich písaní používať pokročilejšie nástroje. Budeme môcť sledovať zmeny v našich obľúbených článkoch (na wiki stránke hore vpravo). Toto je obrovská pomoc pri úsilí o čo najlepšie pochopenie celej filozofie úprav wiki stránok. Proste neučíme (sa) len z manuálov, ale aj pozorovaním práce ostatných wikipediánov.

 2. Buďte zvedavým pedantom

Ešte pred tým, ako sa pustíme do študovania pomocníka, odporúčam byť zvedavým pedantom. Jednoducho si na Wikipédii nejaký čas len čítajme to, čo nás zaujíma, a v článkoch si všímajme aj malé chyby, ktoré môžeme opraviť bez toho, aby sme poznali akékoľvek pravidlá editovania. Možno niekde postrehneme chýbajúci dĺžeň, zabudnuté písmeno, nesprávne umiestnenú medzeru medzi slovom a čiarkou, alebo inú chybu z nepozornosti. Takto si postupne urobíme prehľad o tom, s čím sa pri editovaní budeme stretávať najčastejšie. Wiki stránku upravíme po kliknutí na tlačidlo „Upraviť“ vpravo hore. Pred uložením zmien pod textom zaškrtneme možnosť „Toto je drobná úprava“ a klikneme na tlačidlo vľavo dole „Uložiť stránku“.

3. Študujte a experimentujte

Obzreli sme si Wikipédiu ako registrovaní používatelia a teraz je na rade študovanie pomocníka spomínaného v predošlom bode. Odporúčam začať príručkou a pokračovať v rade Ako vytvoriť nový článok. Z vlastných skúseností viem, že minimálne na začiatku sa treba zamerať iba na text. Multimédiá (obrázok, zvuk, video) odporúčam pridať až po úspešnom zvládnutí editovania textu, resp. po úspešnom založení vlastnej wiki stránky. Ak si aj napriek preštudovaniu týchto návodov v niečom nebudeme istí, môžeme bez akýchkoľvek negatívnych následkov overiť svoje teórie priamo v praxi na Pieskovisku. Tu si určite vyskúšajte aj druhé tlačidlo zľava dole „Náhľad“.

4. O čom písať

Prinajmenšom teoreticky už vieme upravovať a písať nové wiki stránky. Teraz ešte vedieť, o čom písať. Zopár námetov nájdete na stránke Žiadané články.

5. Wiki značky

Toľko teória, teraz si poďme ukázať, ako vyzerá wiki článok pri úprave. Keď klikneme na tlačidlo vpravo hore „Upraviť“, zobrazí sa nám text s tzv. wiki značkami. Pre naše potreby pôjde len o pár znakov, vďaka ktorým je Wikipédia schopná jednoducho formátovať text. Ako príklad môžeme použiť jeden  z najlepších článkov slovenskej Wikipédie o londýnskom metre.

Názov wiki stránky by mal uvádzať prvú vetu celého článku a mal by byť zobrazený tučným písmom, ktoré sa zadáva pomocou troch apostrofov. Názov Londýnske metro sa takto zobrazí, ak zadáte „`Londýnske metro„`. Pre kurzívu použite dva apostrofy („), pre nečíslovaný zoznam hviezdičku (*) a pre číslovaný zoznam mriežku (#). Kvôli lepšej prehľadnosti a rýchlejšej orientácii v texte je dobré články deliť do kapitol. Nadpis kapitoly začíname a ukončujeme dvoma znakmi rovnosti (=), napr. ==Budúcnosť metra==, potom je zobrazený takto:

Wikipédia - nadpis 2

Odkaz (link, hyperlink) na Wikipédii delíme na vnútorný (uzatvorené v dvoch hranatých zátvorkách) a vonkajší (jednoducho napíšeme celú adresu URL). Na ešte nevytvorené články odkazujú červené linky. Všetky značky nájdete vo wiki článku Prehľad editácie stránok.

Ak sa teda do editovania Wikipédie pustíte, prajem vám, nech sa vaše články ocitnú medzi najlepšími zo slovenskej Wikipédie.


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.