Počítače zostrojili ľudia na svoj obraz, preto sa všetko z oblasti počítačov dá vysvetliť na základe podobenstiev s ľudským životom. Zrazu sú počítače bližšie každému človeku. Tak napríklad súbor …

Súbor je v každom operačnom systéme niečo ako základný stavebný kameň, čiže ide o niečo ako bunku v ľudskom tele. Každá bunka má svoje vlastnosti, ktoré ju predurčujú na plnenie určitých funkcií v tele. Ak chceme zistiť, čo to tie bunky (v informatike súbory) v ľudskom tele (v informatike v počítači) robia, musíme najprv poznať ich základné (všeobecné) vlastnosti.

Každý súbor definujú všeobecné vlastnosti, ktoré v reálnom svete podobne definujú aj človeka. Súbor má názov (3a) a človek má meno. Súbor má typ (3b) a psychológia ľudí tiež delí podľa typov napr. na flegmatika, cholerika, sangvinika a melancholika. Ak vieme, aký je človek typ, môžeme s ním lepšie pracovať. A rovnako platí, že ak vieme, o aký typ súboru ide (zistíme podľa koncovky za poslednou bodkou v názve), môžeme s ním lepšie pracovať. Súbor je umiestnený v nejakej ceste (3c) a človek býva na nejakej adrese. Súbor má nejakú veľkosť (3d) a človek meria určitý počet cm a váži určitý počet kg. Súbor má dátum vytvorenia (3e) a človek má dátum narodenia. Súbor má dátum poslednej zmeny (3f) a človek si môže zmeniť napr. účes. Súbor má dátum posledného otvorenia (3g) a kedy ste sa naposledy niekomu otvorili vy? 😉 Súbor môžeme nastaviť len na čítanie, aby sa nedal meniť, ale my by sme to so sebou robiť nemali. 😉 No a súbor môžeme skryť (3h) a ani my niekedy nemáme chuť výjsť z domu. 😉

Na čo sú dobré všeobecná vlastnosti súborov? Jeden príklad za všetky: Predstavte si, že si chcete pozrieť fotky z dovolenky, na ktorej ste boli pred 3 rokmi. Už neviete, ako sú nazvané a ani ste si ich nezatriedili do priečinka. Ale viete, že fotky vznikli niekedy v auguste roku 2009, takže ich môžete hľadať podľa dátumu vytvorenia:

Inak si súbory môžete predstaviť ako knihy v školskej taške. Bolo by veľmi nepraktické brať si knihy do školy v rukách, preto ich máme pekne pokope v taške. Školská taška teda bez kníh v nej nemá význam. Priečinok je vo svete počítačov tá školská taška a knihy v nej sú zase súbory. Prázdny priečinok (rovnako ako prázdna taška) nemá význam, preto doň ukladáme súbory a ďalšie priečinky. Súbory tam ukladáme hlavne kvôli prehľadnosti. Napríklad fotky z dovolenky v Tunisku si skopírujem do cesty ako d:\fotky\dovolenky\tunisko a fotky z dovolenky v Grécku zase do d:\fotky\dovolenky\grecko.V taške si knihy môžeme potriediť tak, aby išli podľa rozvrhu hodín, podľa veľkosti, či podľa abecedy atp. Aj súbory môžeme zoradiť tak, aby išli podľa názvu (podľa abecedy), podľa typu, podľa veľkosti atp. Takto to vyzerá, keď sú súbor zoradené podľa názvu:

So súbormi a priečinkami sa ale dá robiť ešte viac: Ľubovoľný súbor alebo priečinok môžeme vytvoriťpremenovať, kopírovať, premiestniť (presunúť), zbaliť (viac na esslm.sk/tabula/subor.php) alebo zmazať. Ako na to? Opisujem a ukazujem to v mojich poznámkach pre informatiku.

Pochopené?


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.