Kategória: Podcast
-
Ako vybrať notebook s minimálnym dopadom na životné prostredie
Niektorí moji študenti sú prekvapení, že nemusia byť experti s veľkým prehľadom v oblasti hardvéru, aby si vybrali pre svoje potreby dobrý notbuk. Ba čo viac, laptop nielenže dobre zvláda naň kladené nároky, ale ešte aj je šetrný k životnému prostrediu. Ako na to? Je to jednoduché…
-
Ako na vlastný webový server s databázou v Linuxe
Frontend, backend, full stack – vo všetkých prípadoch je často používaný webový server Nginx spolu s klasickou dvojicou PHP a MySQL. Najznámejšie CMS WordPress, Drupal či Joomla môžeme potom nahrať cez FTP alebo rýchlejšie a jednoduchšie cez príkazový riadok. No a výsledok pozeráme vo webovom prehliadači cez zabezpečený HTTPS protokol vďaka Let’s Encrypt. Toto všetko…
-
Docker – od jedného kontajnera až po Swarm
Jednotné vývojové prostredie nezávislé na operačnom systéme – to je sen každého vývojára. Vďaka kontajnerom nástroja Docker sa sen stáva skutočnosťou, a tak dokáže nejeden programátor vývoj, distribúciu a prevádzku softvéru pekne-krásne automatizovať. Kontajnerizačný nástroj Docker sa teda rozhodne oplatí poznať a ovládať aspoň základy, či už programujeme pre počítače alebo pre mobily. Na svoje…
-
Základy Linuxu – súbory, procesy, používatelia a sieťové nástroje
Operačný systém Linux (presnejšie GNU/Linux) je výborný príklad z IT sveta, ktorý krásne ilustruje porekadlo „Tichá voda brehy myje“. Nájdeme ho totiž všade okolo nás (hodinky, počítače, TV, autá, SpaceX), no pre bežného používateľa IT je takmer neviditeľný. Ak sa však pohybujete vo sfére IT alebo to plánujete a o Linuxe (veľa) neviete, mali by…
-
Prenosné aplikácie – šetríme životné prostredie
V rámci úvodu do IT sa so študentami venujeme tiež prenosným aplikáciám v operačnom systéme Windows. A keďže ide aj podľa študentov o tému veľmi zaujímavú a celospoločensky prínosnú, rozhodol som sa ju rozobrať trochu hlbšie.
-
Ako sa učiť nové veci
Pri učení niečoho nového skôr či neskôr narazíme na pochybnosti typu „ja to nedokážem“ alebo „do čoho som sa to zase namočil“. Alebo to preháňame a začne nás bolieť hlava/chrbát/oči, nedokážeme sa sústrediť. Na začiatku to bola sranda, teraz už iba musím… Mám to tak ja, moji študenti a vlastne všetci ľudia. Čo s tým?
-
Podcast – čo, prečo a ako
Nastal čas vyskúšať niečo nové, a tak si moje texty odteraz prečítate a tiež vypočujete ako zdarma dostupný podcast.
-
Ako vytvoriť silné heslo
2FA, bezpečnosť, čísla, heslo, login, nadstavba, password, písmená, prihlásenie, silný, špeciálne znaky, strong, únik, základV rámci IT v kurze učím ako lektor základy IT a programovania. Doteraz cez moje webináre prešli už desiatky spokojných študentov. Väčšina z nich spozornela hlavne pri téme bezpečnosť. Najviac oslovila tvorba silného hesla, a tak som sa rozhodol spísať 5 bodov, vďaka ktorým si každý vytvorí silné a ľahko zapamätateľné heslo.
-
Ako zrýchliť (starý) Android – 5 rýchlych rád
Takmer v každej rodine sa povaľuje nejaký ten Android, ktorý bol po dvoch rokoch nemilosrdne vymenený a zabudnutý. Niekedy je fajn spojazdniť si takého dôchodcu minimálne ako záložné riešenie i bez SIM karty. Dokonca aj po 4 – 6 rokoch môže stále dobre poslúžiť, len ho treba trochu oživiť…
-
Fotky z mobilu do počítača bez kábla vďaka jedinej aplikácii
Je úplne jedno či používate Android alebo iPhone (iOS). Táto free aplikácia dostane vaše fotky a videá do počítača zo všetkých mobilov a tabletov. Cez wifi. Káble nepotrebujete.