Preklad

Ak je to čo len trochu možné, vždy uprednostňujem zdarma dostupné programy s otvoreným zdrojovým kódom. To preto, lebo som s nimi mal väčšinou tie najlepšie skúsenosti. Sú rýchle, stabilné a bezpečné. A čo je pre mňa tiež podstatné, môžem prispieť k ich vývoju dokonca aj keď nie som programátor a peňazí nemám nazvyš. Ako? Napríklad prekladom. 😉

Softvér

Tento softvér som preložil alebo som preklad doplnil/opravil. Väčšinou ide o bezplatné aplikácie s otvoreným zdrojovým kódom (free open source).

  • SecScanQR – keď na Androide potrebujete vytvoriť alebo zoskenovať čiarový kód (napr. aj QR kód), nie je lepšia voľba. Najskôr si nainštalujte free open source alternatívu ku Google Play F-Droid a následne v tomto obchode nájdete aj SecScanQR.
  • gInk – toto je softvér pre Windows, ktorý dokáže nad otvorenými oknami písať anotácie. Ako online lektorovi mi tento programček výrazne pomohol pri vizualizácii hovoreného slova, vďaka čomu moji študenti dokážu ľahšie a rýchlejšie porozumieť vysvetľovanej téme.
  • Screen Stream over HTTP (zdrojový kód) – apka pre Android, ktorá umožňuje zdieľanie obrazovky mobilu vo webovom prehliadači počítača cez wifi. Veľmi dobrá pomôcka, ak potrebujete ukázať na počítači postup práce s mobilnými aplikáciami. Cez USB kábel je to ešte rýchlejšie, stabilnejšie a bezpečnejšie pomocou nástroja scrcpy.
  • FreshRSS – ak aj vy pravidelne sledujete desiatky webov, RSS/Atom vám to uľahčí a zrýchli na veľmi príjemné minimum práce. 🙂 A keď to ešte k tomu celé beží na webe, nemusím sa starať ani o to, na ako zariadení čítam. Môžem iba odporúčať.
  • DokuWiki – žijeme v dobe obrovského množstva rýchlych a ľahko dostupných informácií, preto by si mal robiť poznámky každý, kto to so svojim vzdelaním myslí vážne. Viac o tom píšem/hovorím v článku Ako sa učiť nové veci.
  • Shaarlier – odkazy na zaujímavé a užitočné stránky/články si vždy treba odkladať. Pre mojich študentov som teda pomocou online platformy Shaarli vytvoril databázu TOP odkazov, aby náhodou nezmeškali nič dôležité zo sveta IT. 🙂
  • μlogger (ulogger) – zaznamenávanie pozície cez GPS a sieť na Androide a tiež na vlastný server, ktorý spojazdníte na bežnom hostingu (stačí PHP a MySQL). Poteší aj možnosť pridať fotku na ktoromkoľvek bode cesty. Export do formátov KML a GPX je ďalšie plus. Funguje spoľahlivo, presne a zbytočne nevybíja baterku mobilu. Výborný spôsob, ako zálohovať svoje cesty online (ne)verejne.

Titulky

Osobitnou kapitolou mojich prekladov sú titulky k rôznym videám, ktoré som vytvoril v programe Subtitle Edit a pomocou online nástroja Amara som ich uverejnil online. Budem rád, ak prípadné chyby opravíte, alebo vylepšíte existujúci preklad. Nech sa páči:

Hovorené slovo

Hudba

Ostatné