Hot Potatoes – interaktívne úlohy presne podľa vašich predstáv

Chceli by ste úlohy, ktoré by hneď po vypracovaní ukázali vyhodnotenie? Pri nesprávnej odpovedi by zobrazili správnu odpoveď alebo by na správnu odpoveď naviedli postupne? Nechce sa vám prehadzovať poradie možných odpovedí alebo poradie jednotlivých úloh? Chcete úlohy ponúknuť len jednotlivým študentom alebo celej verejnosti (napr. na internete)? Našli ste na internete interaktívne úlohy, ale stále to nebolo presne to, čo ste si predstavovali? Mali by teda byť úlohy napísané presne tak, ako chcete vy, resp. mali by vyzerať presne podľa vás? Ak ste odpovedali aspoň na jednu otázku „áno“, čítajte ďalej, pretože riešenie je jednoduché, rýchle a bezplatné!

OK, možno som začal trochu populisticky, pretože to na začiatku nebude až také jednoduché a rýchle. Keď vypracujete prvé úlohy, bude to jednoduchšie. Potom totiž môžete kombinovať, kopírovať, upravovať… Skrátka, na nové a zaujímavejšie úlohy stačia už len malé úpravy. A čo je na tom celom najlepšie? Naučíte sa nové veci alebo sa aspoň budete pozerať na staré veci z nového uhla pohľadu. Niekedy to naučíte aj žiakov.

Na konkrétnom príklade vám ukážem, ako na to. Ak si netrúfate postupovať podľa tohto textu, na dobraskola.com nájdete videonávod.

Budeme potrebovať program s názvom Hot Potatoes (horúce zemiaky), ktorý si stiahnete z adresy hotpot.uvic.ca. Inštaluje sa úplne jednoducho. Zvolíte si jazyk, súhlasíte s podmienkami licenčnej zmluvy a potom už len klikáte na tlačidlo Ďalej (Next), až kým sa nezobrazí dialógové okno so správou o úspešnej inštalácii.

Program sa automaticky spustí v angličtine. Zo zoznamu jazykov si ale môžete vybrať slovenčinu (slovak.hif). Nie je to dokonalý preklad, ale celkom postačí. Vybrať si môžete z piatich modulov:

  1. JCloze (text na dopĺňanie),
  2. JMatch (priraďovacie úlohy),
  3. JQuiz (výber odpovedí),
  4. JCross (krížovka),
  5. JMix (skladanie viet).

Masher slúži na spojenie rôznych typov úloh do jedného zadania.

Začneme s JQuiz. Na obrázku v dolnej časti programu kliknite na zemiak s nápisom JQuiz. Odporúčam začať v začiatočníckom module. Do poľa Názov napíšte názov úlohy, ktorý sa bude zobrazovať nad každou otázkou. Do poľa Q (Question = otázka) napíšte znenie otázky. Máte štyri možnosti na odpoveď. Spätnú väzbu na každú odpoveď nepotrebujeme. Stačí označiť, ktorá možnosť sa má uznať ako správna.

V menu Možnosti > Konfiguruj výstup > záložka Iné je dobré povoliť „Vždy po načítaní stránky pomiešaj poradie otázok“ a „Vždy po načítaní stránky pomiešaj poradie odpovedí v každej otázke“. V ostatných záložkách sa ešte dajú nastaviť ďalšie užitočné vlastnosti, ako napr. časovač, ak chcete obmedziť čas potrebný na vypracovanie úlohy.

V menu Súbor > Vytvor Web stránku > Web stránka pre v6 prehliadače (alebo klávesová skratka F6) vašu úlohu exportujete do formátu, ktorý spustíte na ktoromkoľvek webovom prehliadači, ako napr. Internet Explorer. Výsledný test si pozrite napr. na esslm.sk/tabula/kviz-grafika.html.

JCross zase umožňuje vytvoriť krížovku automaticky (rýchlejšie) alebo ručne. Menu Správa mriežky > Automatický tvorca mriežky. Stačí zadať slová, ktoré majú byť doplnené a modul automaticky slová pospája do mriežky. Potom ešte pre jednotlivé slová zadefinujete kľúče: tlačidlo vľavo v strede Vlož kľúče. Klávesovou skratkou F6 exportujete úlohu rovnako ako v module JQuiz.

Ostatné moduly sa obsluhujú podobne. Stačí čítať, hľadať návody na internete a skúšať. Prajem veľa zdaru!

Tento článok som napísal pre časopis Dobrá škola (2. ročník, 6. číslo).


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.