Hľadáte kompletné a bezplatné programové vybavenie na tvorbu školského časopisu od A po Z? Toto sa osvedčilo na našom gymnáziu:

Iste, celkom pekný školský časopis sa dá vytvoriť aj vo Worde. Ale Word na tvorbu časopisu primárne nie je určený. Takže ako sa budete v práci na časopise zdokonalovať, narazíte na určité obmedzenia. Skúste teda radšej rovno použiť Scribus (prenosná verzia) – ten je priamo určený na tvorbu (zalamovanie) časopisu a bratia Česi ho zdokumentovali celkom dobre. Ak hľadáte pokročilejšie návody, preštudujte si oficiálnu stránku na scribus.net (anglicky). Šablóna nášho časopisu (ZIP archív) by vám mala pomôcť rýchlejšie pochopiť Scribus.

Na základnú manipuláciu s obrázkami úplne postačuje PhotoFiltre.

Hotový projekt dávame na web (scribd.com) a do tlače vo formáte PDF.

Papierovú verziu časopisu na našom gymnáziu rozdávame v podstate len ako reklamu na online vydanie školského časopisu.

Pre správu príspevkov do časopisu používame fórum. Všetko tam je pekne potriedené, každý presne pozná svoje povinnosti a staršie použité príspevky stále môžu slúžiť ako inšpirácia:

To je všetko. Možno sa na začiatku trochu potrápite so Scribusom, no keď pochopíte filozofiu (odlišnú od Wordu) fungovania programu, pôjde to.

Ak máte otázky alebo chcete upozorniť na iné užitočné programy, využite komentáre 😉


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.