Občas sa ma žiaci pýtajú, odkiaľ beriem všetky tie (aktuálne) informácie k jednotlivým témam, ktoré sme preberali na hodinách nemčiny a informatiky. Napadlo mi, že by možno bolo užitočné, keby som spísal, ako sa dostávam k informáciám. Veď čo dnes zdvihne životnú úroveň človeka pomalšie ale isto ako kvalitné informácie na jednom mieste, ktoré si môže rýchlo a jednoducho porovnať/overiť? 😉
Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:
Keďže používam rôzne zariadenia (mobily, tablety, notebooky, čítačky e-kníh Kindle) s rôznymi operačnými systémami (Windows, MacOS, iOS, Android a Linux na počítači), potrebujem platformu, ktorá je nezávislá na zariadení a operačnom systéme (OS). Čiže miesto, na ktorom si viem prečítať/vypočuť/pozrieť informácie z hocijakého zariadenia, ktoré je schopné pripojiť sa na internet. To miesto sa volá web a takto ho využívam na získanie kvalitných informácií rýchlo a jednoducho:
Text a obrázky
Ak mi stačí iba čítať text a vidieť čierno-biele obrázky, uprednostňujem čítačku e-kníh Amazon Kindle. Pre mňa predstavuje veľkú výhodu, že čítačka Kindle je šetrnejšia k očiam, pretože nemá podsvietený displej ale iba e-ink (skoro ako papier). Najväčšie slovenské a svetové kníhkupectvá vo svojich e-shopoch predávajú e-knihy už takmer ku všetkým papierovým knihám práve pre Kindle (a iné). Prečo by ste mali siahnuť po e-knihe? Len niekoľko najdôležitejších dôvodov:
- nikdy sa nevypredajú (iba sa kopíruje súbor ako mobi/epub),
- sú väčšinou lacnejšie ako papierové,
- zaberajú máličko miesta (stovky e-kníh vážia cca 300 gramov) a
- čítačka vám na jedno nabitie vydrží asi tak mesiac (e-papier potrebuje energiu iba keď listujete).
Kindle je síce čítačka e-kníh, ale zvláda aj články z webu. To vďaka rozšíreniam pre všetky najpoužívanejšie webové prehliadače Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. (Microsoft Internet Explorer/Microsoft Edge a Apple Safari nepočítam, pretože sa poriadne nedajú použiť na konkurenčných OS.) Rozšírenia sú zdarma dostupné a ide o Send to Kindle (priamo od Amazonu) alebo Push to Kindle (ak vám nefunguje Send to Kindle, alebo chcete posielať články priamo z webu).
Farebné obrázky, zvuk a video
Ak ste zvyknutí skôr čítať na mobile/tablete a nemá pre vás význam investovať do čítačky e-kníh, potom použite Pocket. Je to bezplatná aplikácia, ktorá už od roku 2007 ponúka službu typu „ulož-na-neskôr“ (save-for-later). Proste ťuknete/kliknete na jedno tlačidlo a článok sa vám uloží do profilu. Môžete si ho prečítať neskôr dokonca aj bez pripojenia na internet (offline). Pochopiteľne, ak ide o zvuk/video (niekedy ale predsa aj text a obrázky), bez pripojenia do internetu sa nezaobídete. Ak si k uloženému článku ešte pridáte značku (otagujete si ho), vytvoríte si peknú zbierku tematicky zoradených informácií, ku ktorým sa viete kedykoľvek rýchlo a ľahko vrátiť. Tu nájdete podrobnejší návod, alebo si pozrite video:
A teraz to zrýchlime a zjednodušme
Vďaka službám ako Pocket si teda môžete uložiť články na neskoršie prečítanie na akomkoľvek zariadení bez ohľadu na OS, ktorý používate. Ale odkiaľ zobrať tie kvalitné články a ako to spraviť tak, aby som nemusel browsovať desiatky webov každý deň (300x ako Facebook)?
Našťastie existuje RSS/Atom, čo je vlastne stručné zhrnutie článkov na webe. V praxi ide o nadpisy a krátky popis (perex) v jednom súbore (ako povedzme zoznam žiakov vo Worde), na ktorý keď kliknete, dostanete celý článok a môžete čítať, alebo ukladať do Pocketu na neskoršie čítanie. Každý dobrý spravodajský portál či blog toto stručné zhrnutie článkov určite má. Toľko k zjednodušeniu a teraz to zrýchlenie…
Jedna z webových aplikácií, ktorá tieto stručné zhrnutia článkov vie čítať naraz z mnohých webov, je Inoreader. Pridáte si vaše obľúbené weby a nudnú pravidelnú návštevu niekoľkokrát za deň necháte na Inoreader. Vy dostanete iba pekne zoradený zoznam nadpisov. Keď vás nejaký zaujme, stačí naň ťuknúť/kliknúť a dozviete sa viac. A to je to zrýchlenie. 🙂
Znie to možno komplikovane, ale zopár videonávodov vám to priblíži dostatočne dobre na to, aby ste si aj vy uľahčili a zrýchlili príjem kvalitných informácií toľko potrebných na zvýšenie životnej úrovne. 😉 Odporúčam pozrieť si aj ďalšie videá, ktoré nasledujú hneď po tomto úvodnom…
Inoreader vám po prvom prihlásení navrhne zdroje, ktoré môžete sledovať. Určite si vyberiete. Sledujte ich nejaký čas, hľadajte alternatívy, porovnávajte, píšte/rozprávajte o tom a postupne si vyberiete dôveryhodné zdroje s kvalitnými informáciami.
Vyjadrite váš názor v komentári…