Videli ste včera Triedu 9.A? Nie? Nevadí, môžete si ju pozrieť z archívu (už nie). Je to parádny projekt o učiteľoch a žiakoch, ktorý dokonca nie je bulvárny! Je celkom bežné, že keď človek svoju prácu vykonáva verejne, nalepí sa na neho kopec nechcených značiek. Ako to je so značkou „najlepší“?

Veľa toho už odkryl matikár Miloš v príspevku na svojom blogu, kde tvrdí, že sa postavil pod nesprávnu nálepku. Aj napriek snahe označkovať učiteľov v telke ako prinajmenšom lepších od ostatných, sám o sebe tvrdí, že je obyčajný učiteľ a z toho, čo som zatiaľ videl/počul/čítal,  to zrejme budú tvrdiť aj ostatní noví učitelia z projektu.

Nemôžeme porovnávať neporovnateľné. Každý učiteľ (a vôbec človek) je iný a aj keď máme na všetkých školách spoločný cieľ, dosahujeme ho vlastnou cestou. A keďže aj žiaci sú všetci originály, začína sa tá cesta k cieľu poriadne zamotávať… No a do cestovania majú čo povedať aj rodičia…

Ja by som teda neporovnával, kto je lepší a najlepší, ale vyzdvihol by som pozitíva a konštruktívne kritizoval – t. j. povedal by som, čo sa mi nepáči a zároveň navrhol, ako by som to zlepšil… Tu je môj pokus:

  • Už som písal, že učitelia/žiaci/autori, ktorí sa zúčastnili tohto projektu, majú môj obdiv, pretože svojou prácou pomáhajú dostať tému „školstvo“ do verejnej diskusie.
  • Realita je tam podaná naozaj reálne so zmyslom pre objektivitu. Ukázali, ako sa napr. občiankárovi Jakubovi jedna hodina moc nevydarila, ale potom metódu zmenil na hravejšiu a hneď to išlo lepšie… Paráda!
  • Učiteľovi musí záležať na výsledkoch žiakov. Matikára Miloša trápil zlý výsledok písomky hádam ešte viac ako žiakov. Okrem toho išiel domov s Adamom (vykresľovaný ako najhorší žiak triedy 9.A) a po ceste ho nenútene nabádal na zlepšenie. Adam na druhý deň aj tak do školy neprišiel – zase tá realita… 😉
  • Bez ohľadu na to, či sa niektorému učiteľovi alebo žiakovi niečo (ne)vydarilo, tak už teraz mám pocit, že obe strany chcú. Mne osobne je jedno, či chcú kvôli sebe alebo len kvôli kamerám. Hlavne pre žiakov je dôležité, že si zažijú, ako to vyzerá, keď chcú a keď sa dokážu zlepšiť. Takýto pozitívny príklad v telke dnes, žiaľ, veľmi chýba 🙁
  • Deju možno trochu chýba väčšia akcia, nervozita, vypäté vzťahy, ale netreba zabúdať na to, že nejde o reality-šou, ale o doku-šou. A radšej prijmem nudnejší ale hodnotný a dôstojný príbeh.
  • Zatiaľ sme videli len z kontextu vytrhnuté scény. Ale predpokladám, že po jednotlivých častiach sa z nich bude dať poskladať celý obraz. Ešte teda nie je čas na komplexné hodnotenie. Doteraz ale nemám čo vytknúť, tak už len dodám:

Ďakujem všetkým zainteresovaným v projekte Trieda 9.A za hodnotný a dôstojný materiál do diskusie.


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.