Aj v roku 2018 som spravoval či opravoval množstvo mobilov, tabletov, notebookov, prípadne stolových počítačov. Všetci pochopiteľne chceme zariadenie, ktoré je rýchle, stabilné a bezpečné. V takomto stave má vydržať čo najdlhšie s minimálnymi investíciami do hardvéru a softvéru. Riešením je čo najviac oslobodiť softvér aj v roku 2019.

Predstavte si, že by ste na vašom notebooku mohli dosiahnuť bod, v ktorom by bol vždy rovnako rýchly – po každom spustení/prebudení. Bežné aktualizácie by prebiehali bez reštartu, trvali by bežne 10 minút a po nich by ste bez problémov pokračovali v práci. Bezpečnosť bez antivírusových programov je samozrejmosť. Takéto riešenie naozaj existuje, ale treba zároveň priznať, že nie pre každého. A nie, nechcem vám predať počítač od Apple. Mám tu pre vás neporovnateľne lacnejšie a slobodnejšie riešenie. 😉

Kto si môže dovoliť rýchlosť, stabilitu a bezpečnosť zadarmo?

Ak vám slúži notebook na bežnú kancelársku prácu, ste ideálny kandidát na rýchly, stabilný a bezpečný operačný systém, za ktorý nezaplatíte ani cent. Kancelárska práca zahŕňa surfovanie na internete, písanie dokumentov, vytváranie tabuliek, grafov a prezentácií, základná úprava obrázkov, zvuku a videa, počúvanie hudby, pozeranie videí. Čiže práca, ktorú dnes robí asi každý a je potrebná vo väčšine firiem.

Juraj Palovič (plodyzeme.sk) používa svoj notebook na bežnú kancelársku prácu. Pred rokom som mu nainštaloval rýchly, stabilný a bezpečný operačný systém Linux Mint, za ktorý neplatí žiadnu licenciu ani iné poplatky. Aké sú jeho skúsenosti?

Isto je to rýchlejšie ako Windows, hlavne štart notebooku trvá fakt niekoľko sekúnd. Pri práci tiež badať rozdiel v rýchlosti. Hlavne ma nič neprekvapí, ako nejaká aktualizácia, hrozba alebo niečo podobné. Zatiaľ sa mi nestalo, že by notebook „zamrzol“. A čo sa týka bezpečnosti, tak som zatiaľ nič negatívne nespozoroval. Predtým, keď som používal Windows, tak sa mi stávalo, že ma antivírusový program upozornil na nejakú hrozbu.
Spokojný som s jednoduchosťou, rýchlosťou a používateľským rozhraním, ktoré je veľmi jednoduché. V Linuxe mi asi nič nechýba, akurát by som mohol vytknúť to, že batéria v notebooku vydrží kratšie, ako som bol zvyknutý pri Windowse.

Juraj Palovič, plodyzeme.sk

Aby ste si tú jednoduchosť a rýchlosť vedeli lepšie predstaviť, nahral som vám krátke videjko (1,5 minúty), v ktorom ukazujem programy potrebné na bežnú kancelársku prácu:

Linux – krátka ukážka základných možností

Vlastníte starší notebook, ktorý už nezvláda Windows? Alebo zvláda iba staršie verzie Windowsu, ktoré už Microsoft nepodporuje? Tak to je dosť nebezpečné. Aj tu však môže Linux pomôcť. Vyskúšaním Linuxu v tomto prípade môžete iba získať. Napríklad Linux Lubuntu na staršom notebooku vie spraviť zázraky. Tiež ide o bezplatný operačný systém a takto vyzerá:

Linux Lubuntu – ukážka verzie 18.10

Chcete vyskúšať niečo iné ako Windows a MacOS? Samozrejme môžete, a to bezplatne. S Linuxom si užijete inakosti dosýta. Linux je totiž pre zvedavých bádateľov ako stvorený. Ponúka najrôznejšie variácie pre najrôznejšie spôsoby použitia počítača zdarma. Za všetky variácie nech hovorí týchto 8 najznámejších:

Osem najlepších linuxových distribúcií v roku 2018

Prečo je to zadarmo? V čom je háčik?

Žiadny háčik. Linux (presnejšie GNU/Linux) je transparentne vyvíjaný celosvetovou komunitou programátorov už cca 30 rokov. Financuje sa výhradne z dobrovoľných darov, čo zaručuje jeho nezávislosť a garantuje bezplatné používanie na súkromné aj podnikateľské účely. Postupne sa zdokonaľoval, až dospel do fázy, kedy sa používa na zariadeniach po celom svete: Android je Linux, v smart telkách je Linux, internet funguje hlavne vďaka serverom poháňaných Linuxom, v inteligentných hodinkách a fitness náramkoch nájdete Linux, v autách sa Linux uplatňuje stále častejšie, dokonca tento článok píšem v Linuxe. 😉

Ako na to? Poradím vám.

Oslovila vás myšlienka použitia Linuxu na vašom počítači, ale celkom neviete, ako začať? Nevadí. Kontaktujte ma, poradím vám zadarmo. Linux je môj koníček a s jeho inštaláciou pomáham z radosti a pre radosť. 😉

Prajem vám slobodnejší rok 2019! 🙂


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.