Rýchla úprava fotiek na web

Ako správca školského webu pomerne často pridávam fotky do našej fotogelérie. Keby som na to nemal šikovný free nástrojček, tak veru neviem, ako by som to zvládol:

Piture Resizer je neoceniteľný pomocník, ktorý zrýchľuje prácu o svetelné roky a šetrí drahocenné miesto na 5 GB hostingu. 😉 Síce nemá grafické rozhranie, ale to vôbec nevadí. Stačí, keď budete postupovať podľa týchto jednoduchých bodov, a potom už len využívate typickú windowsácku funkciu Drag and drop (Ťahaj a pusti):

 1. Stiahnite Picture Resizer 6.0 (súbor PhotoResize.exe) a uložte ho do priečinka s názvom povedzme PicRes.
 2. Stiahnite skriptík (súbor make_lnk.exe), ktorý som napísal na zjednodušenie používania programu Picture Resizer, a tiež ho uložte do priečinka PicRes.
 3. Oba stiahnuté súbory (PhotoResize.exe a make_lnk.exe) teraz máte uložené v priečinku PicRes. Spustite súbor make_lnk.exe.
 4. Na ploche by ste mali mať ikonu s logom programu Picture Resizer, ktorá je nazvaná PhotoRes.
 5. Teraz už len stačí označiť obrázky, ktoré chcete upraviť (väčšinou zmenšiť) na prezeranie v prehliadači a použiť funkciu Ťahaj a pusti:

Skrátka a dobre: Označené (vybraté) obrázky chytíte, ťaháte a pustíte nad ikonkou PhotoRes (bod 1). Potom už len čakáte na oznámenie o ukončení upravovania Press Enter to exit (bod 2). Upravené obrázky sa uložia do priečinku s názvom resized (bod 3). Tento priečinok sa vytvorí automaticky v priečinku, v ktorom sú uložené originálne (upravované) fotky.

To je všetko. Teraz už len stačí pridať upravené fotky (z priečinku resized) na web…


Comments

8 odpovedí na na “Rýchla úprava fotiek na web”

 1. Pekny program.
  Na tento ucel pouzivam IrfanView. Maly, rychly, viac moznosti, graficke rozhranie.

  1. IrfanView používam na prezeranie obrázkov. Ale keďže som na úpravu potreboval niečo rýchle, príkazový riadok to vyhral…

 2. Tibore chválím vás a skláním se před takovýmto řešení. Koukám, že používáte Wordpres a mám na vás prosbu, zda byste mi mohl pomoci radou (nejlépe Skype). Obtěžovat ale nechci. Peru se s prkotinami a WP po několika dnech bezesných nocí už skoro dělá to co chci, ale trošíčku mi ještě chybí

  1. Ďakujem za pochvalu. S WP by som možno vedel poradiť, ale Skype nepoužívam. Všetko, čo používam, je na https://tiborepcek.com/kontakt/

 3. Prepac, ale ten make_Ink.exe mi antivirak nepustil ako nebezpecny…

  1. To bude možno preto, lebo bol napísaný v AutoIt-e, a ten je často detekovaný ako false positive…

   Online skener ten súbor vyhodnotil ako OK: https://www.virustotal.com/sk/file/997c4ac449a71a88748fd8c98500d7be9014bf4c9836bf018147dad2038cf4a7/analysis/

 4. Parada dakujem absoltne nema chybu, este si mohol pridat navod ako zmenit v zastpcovi rozlisenie resized obrazku ale parada!

  1. Ďakujem. No, rozlíšenie obrázku v zástupcovi je už príkazový riadok a ten som chcel až tak moc nechcel ťahať, aby to nebolo príliš zložité… 🙂

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.