Stužková bez zbytočného stresu

Bez stresuMaturanti ju už majú zariadenú a hádajú sa o programe, predmaturanti sa zase hádajú o zariaďovaní tejto slávnosti. Hádkam sa pri organizovaní takejto až cateringovej udalosti nedá zabrániť, ale menej stresu si všetky strany užijú, keď budú postupovať podľa určitého overeného systému:

Keďže som bol veľakrát svedkom nikam nevedúcich škriepok ohľadom tejto témy, rozhodol som sa pomôcť budúcim maturantom spísaním návodu „Ako postupovať pri organizácii Stužkovej“. Nejaké návody sú už na internete dlho, ale nenašiel som žiadny s konkrétnymi praktickými radami ohľadom hlavných problémov pri organizovaní. Bol som žiak a som učiteľ, takže som Stužkovú nezažil už len ako rodič. Budem teda radiť z pohľadu predovšetkým učiteľa a tak trochu aj žiaka.

Ak je to čo len trochu možné, vždy sa oplatí správať podľa zlatého pravidla: Namiesto hádania sa a zbytočného stresovania radšej hlasujte. Vyberte možnosti, o ktoré je v triede záujem a dajte o nich hlasovať. Možnosť s najväčším počtom hlasov samozrejme vyhráva…

Základný kameň úrazu je podľa mojich pozorovaní slabá, žiadna alebo neúplná informovanosť niektorých menej angažovaných ľudí (niektorí žiaci, miestami triedny, ale hlavne rodičia). Aby teda bol každý informovaný, aby mohli všetci kedykoľvek prispieť svojím názorom, odporúčam vytvoriť online dokument v službe Google Dokumenty a zverejniť niekde (napr. vo FB-skupine triedy, na mail, skrátený odkaz na tabuľu a nástenku v triede) odkaz na tento dokument. Takto bude každému vždy jasné to najdôležitejšie: kto, kedy a čím prispel.

Dokument je online, môžu doň prispievať všetci zainteresovaní, no a teraz už len stačí rozdeliť úlohy:

  1. Priestory – v Liptovskom Mikuláši je rok pred Stužkovou najvyšší čas na záväzné prenajatie miestnosti, ktorú vyberáme podľa počtu zúčastnených (žiaci a ich partneri, rodičia, učitelia, DJ, fotograf, kameraman, …). Miesto, dátum a čas nezabudnite zapísať do online dokumentu.
  2. Jedlo a pitie – je celkom bežné, že nám zariadenie, v ktorom sme si prenajali miestnosť, ponúkne aj všetko jedlo a pitie. Z finančného hľadiska je ale často výhodnejšie, keď zoženú rodičia a známi predovšetkým alkohol z nejakého lacnejšieho zdroja. Hlavné menu nezabudnite zapísať do online dokumentu.
  3. DJ, fotograf, kameraman – v dnešnej dobe podľa mňa dobrá Stužková stojí a padá na majstrovstve DJ-a. Dobrý DJ vie hrať pre všetky vekové kategórie, čo je na Stužkovej kľúčová kvalita. Všetkých by sme si ale mali vyberať podľa odporúčaní dôveryhodných ľudí – napr. bývalí maturanti (absolventi) a ich učitelia/rodičia určite dobre poradia. Pri dohode s fotografom a kameramanom nezabudnite jasne stanoviť cenu, termín dodania fotiek a videa + následky pri porušení zmluvy (časté je nedodržanie termínu dodania fotiek a videa). Ak máte vlastné kamery a foťáky, môžete pre istotu poveriť niekoho z hostí občasným natáčaním a fotením. Aspoň približné fotky a video tak môžete mať k dispozícii už na druhý deň online. 😉 Do online dokumentu nezabudnite zapísať aspoň meno, priezvisko a telefonický/internetový kontakt na dojednaného DJ, fotografa, či kameramana.
  4. Zapojenie rodičov a triedneho – rozhodne odporúčam prítomnosť rodiča alebo triedneho pri podpisovaní zmlúv s DJ, fotografom, kameramanom, … Určite vám ich skúsenosti veľa uľahčia a urýchlia. Samozrejme nezabudnite zapísať do online dokumentu povinnosti rodičov a triedneho.
  5. Pozvánka s návratkou – osobne doručiť pozvánku sa určite patrí vedeniu školy a učiteľom, ktorí v triede vyučovali. Časť pozvánky by mala tvoriť návratka, ktorou pozvaný potvrdí svoju (ne)účasť. Jasne uveďte, dokedy treba návratku odovzdať. Výber vzhľadu (niekedy aj obsahu) pozvánky môže spôsobiť hádky a zbytočný stres. Tu odporúčam hlasovať a výsledok hlasovania zapísať do online dokumentu.
  6. Oznamko – maturitné oznamko (MO) je dnes najmenší problém. Ak nemáte v triede niekoho, kto by MO vedel navrhnúť a vytlačiť, stačí si vybrať z bohatej online ponuky. Opäť si vytipujte niekoľko návrhov, hlasujte a výsledok hlasovania zapíšte do online dokumentu.
  7. Scenár večera – spísať kto, kedy a kde má čo robiť. Tento scenár by mali poznať všetci žiaci a triedny, aby nevznikalo zbytočne veľa trápnych chvíľ. 😉 Aspoň piati žiaci by pre istotu scenár mali mať vždy poruke vytlačený na papieri. Ideálne je, keď máte moderátora, ktorý podľa scenára informuje o nasledujúcom dianí všetkých prítomných. Celý scenár samozrejme bude súčasť online dokumentu.

To je všetko. Prajem príjemnú zábavu! 😉

Ilustračná fotka: pixabay.com


Comments

Jedna odpoveď na na “Stužková bez zbytočného stresu”

  1. ja len toľko, že stužková slávnosť je organizovaná rodičmi a žiakmi, čiže triedneho učiteľa by som do toho veľmi neťahala…často sa to potom voči nim obracia

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.