Takmer v každej rodine sa povaľuje nejaký ten Android, ktorý bol po dvoch rokoch nemilosrdne vymenený a zabudnutý. Niekedy je fajn spojazdniť si takého dôchodcu minimálne ako záložné riešenie i bez SIM karty. Dokonca aj po 4 – 6 rokoch môže stále dobre poslúžiť, len potrebuje trochu oživiť…
Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:
Netvrdím, že vám budú fungovať najnovšie hry, ale prehliadanie webu, appky sociálnych sietí a základnú funkčnosť okolo telefonovania a písania správ mobil/tablet určite zvládne. Stačí ho iba odľahčiť.
1. Vymažte, čo sa dá
Android často spomalí kvôli nedostatku miesta. Proste sa nemá kam pohnúť a tak nič nerobí, iba sa fláka na jednom mieste. 🙂 Najhorší je stav, kedy už systém odmieta inštalovať aplikácie. Tak teda zálohujte, následne vymažte fotky a videá a Android iste aspoň trochu zrýchlite.
Tiež sa oplatí prejsť si zoznam stiahnutých aplikácií. Medzi nimi môžete nájsť hry alebo iných žrútov miesta. Odinštalujte ich a opäť prispejete k vyššej rýchlosti vášho zariadenia. Nemusíte sa báť, čo je dôležité, to vám Android nedovolí odinštalovať. 😉 Ako na to:
2. Zakážte automatické aktualizácie
Táto rada môže znieť nebezpečne, no ak máte Android starší ako 2 roky, pravdepodobne už aj tak výrobca nedodáva updaty na systém. Aktualizujete teda už len cez Google Play samotné aplikácie. Ale práve na starších pomalších zariadeniach automatická kontrola a následná inštalácia aktualizovaných aplikácií dokáže nepríjemne prekvapiť. Predstavte si, že veselo surfujete na webe a zrazu vám Android oznámi, že sa rozhodol aktualizovať. Výsledok? Také spomalenie, že sa okrem aktualizácie nebude dať nič iné robiť.
V nastaveniach Google Play teda zakážte automatické aktualizácie pomocou 6 jednoduchých krokov nižšie na obrázku. Radšej raz za týždeň ručne spustite Google Play a skontrolujte, čo je nové.
3. Šetrite baterku a zrýchlite odozvu
Miesto sme uvoľnili a môžeme inštalovať aplikácie. Hneď prvá bude tá najpodstatnejšia. Každý Android má totiž nonstop spustenú jednu hlavnú aplikáciu, ktorá obsluhuje všetky ostatné aplikácie a zobrazuje ikony a widgety (počasie, kalendár, …) na displeji. Jednotliví výrobcovia mobilov a tabletov inštalujú svoju vlastnú verziu, ktorá je ale väčšinou zbytočne náročná.
Ak sa vám podarí nájsť odľahčenú verziu, ktorá vám bude vyhovovať, zaručene zvýšite výdrž batérie a rozhodne zrýchlite celý systém. Na výber máte zdarma dostupné riešenia a nie je ich málo. Verte mi, tomuto sa oplatí venovať čas.
4. Pozadie a klávesnica
Starým Androidom asi nikoho neohúrite, tak si namiesto krásneho farebného obrázku radšej rovno nastavte čierne pozadie. Tiež to zrýchli odozvu a systém bude reagovať svižnejšie.
V prípadoch, keď potrebujete písať, zobrazí sa klávesnica. Aj to môže na starších zariadeniach trvať dlhšie a celkovo spomaľovať systém. Simple Keyboard je však taká malá, že zaťažuje systém iba minimálne a teda sa aj rýchlo zobrazí. Takto novú klávesnicu povolíte a nastavíte ako predvolenú:
5. Bonus pre pokročilých
Pokiaľ chcete rýchlosť starého Androidu doviesť do dokonalosti, skúste namiesto Google Play používať Yalp Store (ak nebude fungovať, odporúčam skúsiť Aurora Store). Je oveľa rýchlejší, prehľadnejší a poskytuje možnosť vybrať aplikácie zdarma dostupné a bez reklamy. Aplikácie bez reklamy, nákupov a zbytočnej komunikácie na internete sú totiž oveľa šetrnejšie k baterke a keďže nezobrazujú reklamy, sú aj rýchlejšie.
A úplne nakoniec to najlepšie: F-Droid je zbierka výhradne zdarma dostupných aplikácií, ktoré vás nikdy nebudú otravovať s reklamami a nákupmi v aplikácii. Nenájdete tam všetko, ale stále pribúdajú nové apky a je čoraz ľahšie tam nájsť free alternatívy.
Čo pomáha vám, keď chcete oživiť (starý) Android? Napíšte svoje tipy do komentárov. Ďakujem. 🙂
Vyjadrite váš názor v komentári…