Ako zrýchliť (starý) Android – 5 rýchlych rád

Android - logo

Takmer v každej rodine sa povaľuje nejaký ten Android, ktorý bol po dvoch rokoch nemilosrdne vymenený a zabudnutý. Niekedy je fajn spojazdniť si takého dôchodcu minimálne ako záložné riešenie i bez SIM karty. Dokonca aj po 4 – 6 rokoch môže stále dobre poslúžiť, len potrebuje trochu oživiť…

Netvrdím, že vám budú fungovať najnovšie hry, ale prehliadanie webu, appky sociálnych sietí a základnú funkčnosť okolo telefonovania a písania správ mobil/tablet určite zvládne. Stačí ho iba odľahčiť.

1. Vymažte, čo sa dá

Android často spomalí kvôli nedostatku miesta. Proste sa nemá kam pohnúť a tak nič nerobí, iba sa fláka na jednom mieste. 🙂 Najhorší je stav, kedy už systém odmieta inštalovať aplikácie. Tak teda zálohujte, následne vymažte fotky a videá a Android iste aspoň trochu zrýchlite.

Tiež sa oplatí prejsť si zoznam stiahnutých aplikácií. Medzi nimi môžete nájsť hry alebo iných žrútov miesta. Odinštalujte ich a opäť prispejete k vyššej rýchlosti vášho zariadenia. Nemusíte sa báť, čo je dôležité, to vám Android nedovolí odinštalovať. 😉 Ako na to:

Android - odinštalovanie nepotrebných aplikácií
Android – odinštalovanie nepotrebných aplikácií

2. Zakážte automatické aktualizácie

Táto rada môže znieť nebezpečne, no ak máte Android starší ako 2 roky, pravdepodobne už aj tak výrobca nedodáva updaty na systém. Aktualizujete teda už len cez Google Play samotné aplikácie. Ale práve na starších pomalších zariadeniach automatická kontrola a následná inštalácia aktualizovaných aplikácií dokáže nepríjemne prekvapiť. Predstavte si, že veselo surfujete na webe a zrazu vám Android oznámi, že sa rozhodol aktualizovať. Výsledok? Také spomalenie, že sa okrem aktualizácie nebude dať nič iné robiť.

V nastaveniach Google Play teda zakážte automatické aktualizácie pomocou 6 jednoduchých krokov nižšie na obrázku. Radšej raz za týždeň ručne spustite Google Play a skontrolujte, čo je nové.

Android - zakázanie automatických aktualizácií aplikácií v Google Play (Obchod Play)
Android – zakázanie automatických aktualizácií aplikácií v Google Play (Obchod Play)

3. Šetrite baterku a zrýchlite odozvu

Miesto sme uvoľnili a môžeme inštalovať aplikácie. Hneď prvá bude tá najpodstatnejšia. Každý Android má totiž nonstop spustenú jednu hlavnú aplikáciu, ktorá obsluhuje všetky ostatné aplikácie a zobrazuje ikony a widgety (počasie, kalendár, …) na displeji. Jednotliví výrobcovia mobilov a tabletov inštalujú svoju vlastnú verziu, ktorá je ale väčšinou zbytočne náročná.

Ak sa vám podarí nájsť odľahčenú verziu, ktorá vám bude vyhovovať, zaručene zvýšite výdrž batérie a rozhodne zrýchlite celý systém. Na výber máte zdarma dostupné riešenia a nie je ich málo. Verte mi, tomuto sa oplatí venovať čas.

Android - výber prvých 5 aplikácií, ktoré šetria baterku a zrýchľujú odozvu
Android – výber prvých 5 aplikácií, ktoré šetria baterku a zrýchľujú odozvu

4. Pozadie a klávesnica

Starým Androidom asi nikoho neohúrite, tak si namiesto krásneho farebného obrázku radšej rovno nastavte čierne pozadie. Tiež to zrýchli odozvu a systém bude reagovať svižnejšie.

V prípadoch, keď potrebujete písať, zobrazí sa klávesnica. Aj to môže na starších zariadeniach trvať dlhšie a celkovo spomaľovať systém. Simple Keyboard je však taká malá, že zaťažuje systém iba minimálne a teda sa aj rýchlo zobrazí. Takto novú klávesnicu povolíte a nastavíte ako predvolenú:

Android - povolenie novej klávesnice a jej nastavenie ako predvolenej
Android – povolenie novej klávesnice a jej nastavenie ako predvolenej

5. Bonus pre pokročilých

Pokiaľ chcete rýchlosť starého Androidu doviesť do dokonalosti, skúste namiesto Google Play používať Yalp Store. Je oveľa rýchlejší, prehľadnejší a poskytuje možnosť vybrať aplikácie zdarma dostupné a bez reklamy. Aplikácie bez reklamy, nákupov a zbytočnej komunikácie na internete sú totiž oveľa šetrnejšie k baterke a keďže nezobrazujú reklamy, sú aj rýchlejšie.

A úplne nakoniec to najlepšie: F-Droid je zbierka výhradne zdarma dostupných aplikácií, ktoré vás nikdy nebudú otravovať s reklamami a nákupmi v aplikácii. Nenájdete tam všetko, ale stále pribúdajú nové apky a je čoraz ľahšie tam nájsť free alternatívy.

Čo pomáha vám, keď chcete oživiť (starý) Android? Napíšte svoje tipy do komentárov. Ďakujem. 🙂

Vyjadrite váš názor v komentári...

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.