Bezpečne na webe

V týchto horúčavách robíme viac chýb, preto je fajn mať poruke zopár bodov na uistenie, vďaka ktorým sa nám na webe nič zlé nestane.

Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:

Počas mojej 10-ročnej učiteľskej praxe a aj nejaký čas predtým/potom, som si všimol, že pri surfovaní po webových stránkach často zabúdame na základnú bezpečnosť. Pritom stačí myslieť na týchto 6 rýchlych rád:

1. Aktualizujme

Ako sa najčastejšie pozeráme na webové stránky? Správne, cez webový prehliadač ako Google Chrome, Microsoft Internet Explorer (po novom Edge) alebo Mozilla Firefox. Preto je logické, že ak webový prehliadač neaktualizujeme vždy na najnovšiu verziu, môžeme ľahko chytiť nejaký ten vírus.

Odporúčam používať webový prehliadač Google Chrome, pretože je jednoznačne najrozšírenejší (nainštalujete ho na počítač a aj na mobil), otvoríme v ňom všetky weby bez problémov a hlavne sa aktualizuje automaticky bez komplikovaného zásahu používateľa.

Používate operačný systém Windows a máte nainštalovaný antivírusový program (napr. niečo od Esetu)? Najúčinnejšie vás ochráni, keď si z internetu bude pravidelne sťahovať aktualizácie.

2. Blokujme

Otravný a nebezpečný obsah na webe (reklamy, vyskakujúce okná, minery a ostatná pliaga) blokuje antivírusový program, ale v prvej línii znova ten webový prehliadač.

Odporúčal som už webový prehliadač Google Chrome a ako blokovač nežiadúceho obsahu na webe si ešte doinštalujeme rozšírenia Adblock Plus a minerBlock. Nainštalujte a znova si pozrite vaše obľúbené weby. Však je tam teraz krajšie bez tých reklám? 😉 Tiež sa zvýši rýchlosť načítavania webových stránok a bezpečnosť na webe. Takto to funguje:

3. Skrývajme

Tak, ako rukou skrývame PIN pri zadávaní do bankomatu, tak by sme mali skrývať citlivé údaje v ktoromkoľvek inom cudzom počítači.

Príklad: Narýchlo sa potrebujete prihlásiť do Facebooku na kamarátovom počítači/mobile alebo na verejne dostupnom počítači povedzme v knižnici. V oboch prípadoch ide o počítač, nad ktorým nemáte kontrolu. Takže ako na to, aby to bolo bezpečné? Opäť je to jednoduché: Otvoríme si záložku/okno v inkognito/privátnom režime webového prehliadača Google Chrome (video pod týmto odsekom). Keď záložku/okno v inkognito/privátnom režime zavrieme, všetky zadané heslá, navštívené stránky a zoznam stiahnutých položiek sa vymažú. Nestane sa teda, že na nejakom počítači ostanete prihlásení na Facebooku a nejaký dobrák vám napíše prekvapivý status vo vašom mene. 😉 Stačí, keď budete klikať na rovnaké miesta, ako ukazuje tento návod:

4. Heslujme

Silné heslo je základná ochrana všetkých citlivých údajov na webe a v ostatnom počítačovom prostredí (online aj offline). Heslo odolné voči rýchlemu prelomeniu vytvoríme opäť raz jednoducho a rýchlo. Nezaberie to ani 2 minúty:

5. E-mailujme

Aj keď v poslednej dobe stále viac komunikujeme cez sociálne siete a ich messengery, e-mail využívame najčastejšie. Ľudí bez profilov na sociálnych sieťach nájdete, ale koľkí nemajú e-mail? Veru, takých by ste dnes už ťažko našli. Ozaj, ako sa prihlasujeme na tie sociálne siete? Presne tak, pomocou e-mailu a hesla. Tak teda ako bezpečne komunikovať e-mailom?

Osvedčilo sa mi používať 3 e-maily: jeden súkromný (najlepšie Gmail), jeden pracovný (vo forme meno.priezvisko@nazov-firmy.sk) a jeden na experimentovanie (najlepšie cez 10minutemail.com). Súkromný iba pre rodinu a známych a pracovný výhradne na pracovnú komunikáciu.

Experimentálny e-mail je špeciálny. Používam ho na takých weboch, ktorým nedôverujem, pretože s nimi nemám predošlú skúsenosť alebo rovno viem, že sú podvodné, ale som zvedavý, čo sa stane, keď sa zaregistrujem. 🙂 Proste sa mi hneď po načítaní stránky 10minutemail.com vytvorí e-mailová schránka s náhodnou adresou, ktorá sa o 10 minút zmaže. Ak schránku potrebujem dlhšie, jedným kliknutím si ju predĺžim na ďalších 10 minút. Nedôveryhodným/podvodným webom samozrejme podstrčím túto dočasne platnú adresu a nemusím sa potom starať o otravný SPAM. Aké jednoduché a aké bezpečné! 🙂

6. Rozmýšľajme

Viete, aké je najbezpečnejšie nastavenie akejkoľvek sociálnej siete? Nemusíme ho hľadať v spleti zložitých ponúk, máme ho totiž neustále pod kontrolou. Je to obsah, ktorý zdieľame. Ak pridávame obsah, ktorý môže vidieť celý svet, je to OK za každých podmienok. Ak ale obsah adresujeme iba konkrétnemu publiku, je vhodná práve sociálna sieť?

Ak si chce nejaký e-shop, s ktorým nemáme skúsenosti, uložiť číslo našej kreditky, našu adresu a e-mail, dáme mu tieto údaje?

Ak nám príde e-mail, v ktorom naša banka z bezpečnostných dôvodov žiada zmenu hesla do nášho internet bankingu, odošleme aj naše aktuálne platné heslo? Tip: Toto žiadna banka nikdy nespraví cez e-mail.

Ak nám pri prehliadaní webu zrazu vyskočí okno oznamujúce, že sme ako miliónty návštevník vyhrali úžasných 1 000 000 EUR, ale najskôr si musíme kúpiť nejakú maličkosť za neskutočne výhodnú cenu, kúpime si?

Zhrnuté a podčiarknuté: Dôverujme, ale preverujme.


Máte iné skúsenosti a vlastné pravidlá, ktoré sa vám osvedčili? Podeľte sa v komentári. Pomôžete tak ostatným.

Ďakujem a prajem bezpečný pobyt na webe. 🙂


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.