Bullshit Detector – aby sme v hanbe nezostali

konspiratori.sk + Bullshit Detector od Websupportu

Konšpirátori.sk a Bullshit Detector nie je nová dvojica projektov, ale treba ich pravidelne pripomínať, aby niektorí naši blízki a známi v hanbe nezostali. 😉 Čo v hanbe, niekedy ide dokonca o zdravie alebo rovno o život (naivného) konzumenta pochybného (internetového) obsahu. A pritom sa môžeme chrániť takto jednoducho, rýchlo a zdarma.

Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:

Možno poznáte weby ako badatel.net, zemavek.sk, pravdive.eu, slobodavockovani.sk, hlavnespravy.sk a mnoho podobných. Menované stránky spája jeden nepríjemný znak: šíria dezinformácie, ktoré viac či menej škodia nám a nášmu okoliu. Niekedy dokonca ohrozujú zdravie a život.

Ako je možné, že takéto weby existujú? Kto a ako by už také hlúposti sponzoroval? Je to celkom jednoduché. Weby podobného charakteru zarábajú na reklame. Čím častejšie sa reklama na ich stránkach zobrazí, tým viac peňazí putuje na ich účty. Je teda logické, že ak získajú veľkú návštevnosť, zarobia aj veľa peňazí, ktoré používajú na podporu svojich aktivít. No a aby získali veľkú návštevnosť, musia písať o niečom, čo ľudí pritiahne (tzv. clickbaity). Spravidla sú to veľké (kontroverzné) témy, ktoré polarizujú spoločnosť. Keď do toho ešte primiešajú zopár vymyslených „faktov“ a „zaručene pravých“ fotiek/videí, bludy sa vďaka sociálnym sieťam ako Facebook šíria závratnou rýchlosťou. Podrobne sa tejto téme venuje Vladimír Šnídl v (e)knihe Pravda a lož na Facebooku – veľmi dobre investovaných 10 €. Na svetovej úrovni to funguje cez firmy ako Cambridge Analytica alebo AggregateIQ takto: Brexit: The Uncivil War

Ľudia z netsuccess.sk sa rozhodli, že týmto webom priškrtia príjmy z reklamy. Dali dokopy múdre hlavy slovenskej odbornej verejnosti a zostavili komisiu, ktorá sa stará o pridávanie dezinformačných webov podľa spísaných kritérií na zoznam stránok so sporným obsahom. Veľkí inzerenti, od ktorých šíritelia poloprávd a klamstiev získavali podstatnú časť financií za reklamu, dezinfoweby podľa toho zoznamu jednoducho zablokujú a tok peniažkov tvorcom konšpirácií vysychá… 🙂

Inzerenti teda svoje dobré meno chránia, pretože sa vďaka iniciatíve konspiratori.sk ich reklama nezobrazuje na weboch s nekvalitným obsahom. Ale ako sa tých otravných nezmyslov zbavíme my – bežní používatelia? Podobne jednoducho: Stačí si do prehliadača nainštalovať rozšírenie Bullshit Detector od Websupportu. Tento nástroj zo stránky konspiratori.sk stiahne zoznam sporných stránok, porovná ho s adresou, ktorú ste práve navštívili a v prípade zhody vás informuje o tom, že sa nachádzate na dezinformačnom webe. A sme v suchu. 😉

Bullshit Detector - upozornenie
Bullshit Detector – upozornenie (kliknite na obrázok, ak chcete všetko poriadne vidieť :))

Ešte odporúčam vypočuť si 30-minútový rozhovor s občianskym aktivistom, učiteľom a členom komisie konspiratori.sk Jurajom Smatanom, ktorý výborne komentuje jednak projekt samotný a zároveň motivácie ľudí, ktorí stoja za tvorbou škodlivého obsahu:


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.