Mobil pre prváčika? U nás takto…

dieťa s mobilom v rukeMám dve dcéry a jednu manželku. Timka má 7 rokov, Elka 4 a Mirka je krásna a múdra. 😉 Staršia dcéra je prváčka a v škole vídava tretiakov, ktorým rodičia kúpili mobil. Pochopiteľne, aj Elka chce mobil. 🙂 Takto sme sa doma dohodli:

Stanovili sme si dve základné pravidlá:

  1. Iba doma – mobil je podľa nás niečo, s čím sa majú také malé deti pomaličky a postupne zoznamovať. Čiže možnosti mobilu servírujeme po malých častiach, aby to decká stíhali vstrebať, porozmýšľať o tom, podebatovať, poskúšať zľava/sprava/zhora/zdola.
  2. Nie dlho – najviac 15 minút/deň. Na začiatok skúsime takto a uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Prípadne prispôsobíme. Máme dni, keď baby mobil do rúk vôbec nezoberú.

O techniku sa v našej domácnosti starám ja a Timke (vlastne trochu aj Elke) som pripravil mobil, ktorý predtým používala Mirka. Zatiaľ je bez SIM karty – telefonovanie, Whatsapp a podobné vecičky viazané na telefónne číslo nechávame na neskôr.

Tretie pravidlo som si určil sám pre seba, ale týka sa celkom jasne aj báb. V mobile budú spúšťať predovšetkým zmysluplné aplikácie a hry. Všetko ostatné (napr. fotenie a natáčanie videa, či surfovanie na internete) budeme diskutovať a kto vie, možno prispôsobíme pravidlá.

Ktoré sú to tie zmysluplné appky a hry? Keďže prváci majú nosné predmety slovenčinu a matiku, nainštaloval som tieto:

  • Výučbové hry pre deti (ak už majú aj cudzí jazyk, tak od PMQ ešte takéto niečo: Anglické slovíčka) – v oboch prípadoch je prvých 6 lekcií zadarmo, offline a bez reklamy; ostatné lekcie sú spoplatnené malou sumou, ktorá sa rozhodne oplatí.
  • Sčítavanie a odčítavanie (pre starších malá násobilka alebo rovno sčítavanie/odčítavanie/násobenie/delenie v jednom) – všetky 3 hry sú zadarmo, offline, bez reklamy a tiež bez nákupov v hre. Aktualizácia 22. 01. 2020: Autor do hier medzičasom pridal reklamu. Staršie verzie ale reklamu neobsahujú, pričom sú stále dobre použiteľné.
  • Chatovanie cez IRC – jasné, že nás baby vidia, ako si na mobile s niekým píšeme. Aj Timka si doma s nami občas píše. Zatiaľ iba na našej domácej wifi. (Pre technicky zdatnejších len krátko: Raspberry Pi 3 Model B + ircd-hybrid) Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Možno neskôr pridáme aj nejaký online messenger.

Zvedavé dieťa samozrejme skúsi najskôr to, čo nepozná. To znamená, že po krátkom zaučení prišla Timka s otázkou “Čo je to tá okrúhla farebná ikonka?” (Google Chrome). V mojich naivných predstavách malo ísť všetko podľa môjho plánu. Áno, ešte stále sa mi to stáva… 🙂 Nevadí, ukazoval a vysvetľoval som asi štvrťhodinku a konečne sme sa dostali k môjmu zámeru.

Najviac nás baví sčítavanie a odčítavanie do 20, keď súťažíme. Displej mobilu sa vtedy rozdelí na dve časti. Na oboch častiach sa zobrazí rovnaký príklad a rôzne čísla na výber. Kto prvý vyberie správny výsledok, tomu sa pripočíta bod. Po nesprávnom čísle sa bod odpočíta. Je to celkom rýchle a napínavé. 🙂

Možností trénovania sčítavania a odčítavania hra ale ponúka oveľa viac. Odporúčam si všetko prejsť a vybrať si svoju obľúbenú edukatívnu zábavku. 😉

Trénovanie slovenčiny sa nakoniec ukázalo ako dobrá vzdelávacia kratochvíľa pre Elku. Obľúbila si hlavne pexeso. 🙂 O čo konkrétnejšie ide? Citujem z oficiálneho popisu: “Výrazy a pojmy boli dôkladne vybrané pod dohľadom učiteľov základných škôl. Obrázky sú krásné fotografie a celou hrou deti sprevádza príjemný ženský hlas.” No a vyberáte si z množstva tém ako farby, zvieratá, ovocie, zelenina, kvety, čísla, …

Timka skôr opakuje anglické slovíčka. Do detailov spracovaná aplikácia je úžasný pomocník pre každého prváčika a jeho rodičov. Slová vývojára povedia viac: “Každé slovíčko je znázornené obrázkom a je nahovorené anglicky a slovensky (vždy rodený hovorca). Program skúša znalosť týchto slovíčok. Môžete si precvičiť výslovnosť pri nahrávaní vášho hlasu na mikrofón a porovnania s rodeným hovorcom. Môžete si zahrať pexeso, alebo len prezerať kartičky so slovíčkami. Ak pri skúšaní robíte chyby, potom program všetko zaznamená a ponúkne vám k precvičovaniu len tie slovíčka, ktoré vám robia problémy. U hry ’poznaj’ je teda vidieť výsledok testu vrátane všetkých chýb a časov pre jednotlivé odpovede.” Podobne ako pri slovenčine si aj tu vyberáte z rôznych tém, ktorými sa začína učiť prakticky každý cudzí jazyk: farby, čísla, oblečenie, jedlo a nápoje, zvieratá, rastliny, domácnosť, ľudské telo, …

Verím, že ak si na začiatku určíte jasné pravidlá a nájdete zmysluplné aplikácie/hry, bude používanie mobilu pre prváčika výhodou. No a rodičia iste lepšie pochopia, ako ich deti rozmýšľajú a na čo je taký mobil dobrý pri vzdelávaní.

Už ste skúšali mobil pri vašich deťoch zaviesť aj vy? Ako to prebieha(lo) u vás? Podeľte sa o vaše postrehy v komentároch pod článkom. Ďakujem. 🙂


Ilustračný obrázok siluety človeka s mobilom v ruke je z pixabay.com.

Vyjadrite váš názor v komentári...

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.