Chcete rýchlo zistiť, ako sa skloňuje nejaké podstatné meno, alebo ako sa časuje určité sloveso, či ako sa stupňuje to prídavné meno v nemčine? Nie je nič jednoduchšie…

Slovensko – nemecký resp. nemecko – slovenský online prekladový slovník na slovenskom internete existuje, takže s prekladom by problém nebol. Ale čo keď nastane situácia, kedy sa s nemeckým slovom neviete pohnúť ďalej, pretože ho neviete ohýbať?

Tu sa ponúka jednoduché a rýchle riešenie. Vyskúšajte služby nemeckého webu canoo.net. Nájdete tam všetky gramatické kategórie všetkých slovných druhov, ktoré menia svoj tvar (ohýbajú sa časovaním, skloňovaním alebo stupňovaním).

Nemusíte sa báť ani toho, že celá služba je v nemčine. Ono si stačí zapamätať, že klikám na odkaz Wortformen, čiže tvary slova. Ako príklad si dáme sloveso suchen (hľadať):

A teraz si už len stačí vybrať spôsob, čas, osobu … ale to už hádam poznáte:

No nie je to jednoduché? Ak by ste ešte predsa mali otázky, pýtajte sa v komentároch 😉

Pre istotu som pripravil krátky obrázkový návod so stručným popisom (PDF), kam máte klikať, keď chcete nájsť časovanie, skloňovanie či stupňovanie. Žiakom to pomáha, tak dúfam, že pomôže aj vám. 🙂


Comments

4 odpovede na na “canoo.net a nemecká gramatika”

  1. Pozerala som na canoo.net ale odkaz na Wortformen som tam nenasla

    1. Asi išlo o slovný druh, ktorý sa nedá ohýbať (časovať, skloňovať, stupňovať). Napríklad spojky, časti, citoslovcia.

      1. No nenašla som tam vôbec ten wortformen

        1. Zvláštne, ja to tam mám vždy a pri každom slovnom druhu. Dokonca aj pri tých, čo sa neohýbajú…

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.