Denník štrajkujúceho učiteľa: Začíname!

ŠtrajkŠtrajk sa začína demonštráciou na Námestí SNP v Bratislave. Dnes o 11:00 prišli stovky učiteľov, aj keď počasie je mizerné. Pretože im to nie je fuk.

Nie je im jedno, že postupne zaniká kvalita vzdelania v štátnych školách, pretože s kvalitou vzdelania sa zase postupne rozpadajú dobré vyhliadky do budúcnosti Slovenska. Ak to takto bude pokračovať, tak o nejakých 10 rokov štátne školstvo bude existovať už len teoreticky. Prakticky budú štátne školy slúžiť iba ako väzenie pre „žiakov“, ktorí proste mali smolu, že ich rodičia na nič lepšie nemajú. Súkromné a cirkevné školy na tom možno budú trochu lepšie, čo ale nie je žiadna výhra, lebo kto by už chcel pre svoje deti niečo iba o trochu lepšie ako väzenie? A tie maličké oázy excelentných škôl nás z biedy nevytrhnú.

Jediné, čo tento stav môže zmeniť k lepšiemu, je začať sa naozaj starať o tých, ktorí to držia v rukách. Áno, ide o nás – učiteľov. Občas sa pýtam žiakov, ktorých učím, či je to teraz lepšie, keď máme viac počítačov, projektorov, rôzneho softvéru a rýchlejší internet. Väčšinou odpovedajú, že aj tak sa stále musia učiť to isté a často s učiteľmi, ktorí to všetko nevedia (správne) používať. Hovoria mi z duše. A to už ani bližšie nerozpisujem, ako všetká tá technika (ne)funguje.

A tak štrajkujeme za vyššie platy, pretože viac peňazí pre učiteľa väčšinou znamená, že nemusí mať ďalšie zamestnanie a môže sa teda poriadne venovať učeniu a prípravám na hodiny. Tiež sa to prejaví na psychickej pohode, čo cítiť na celkovej atmosfére v triede. Iste je potrebná aj väčšia sloboda a podpora učiteľov, ale ak si učitelia nedokážu zarobiť na živobytie v jednej práci, budú z nej utekať do druhej a postupne odídu nadobro. Komu potom budeme dávať väčšiu slobodu a podporu? A ako chceme žiadať od prepracovaného a zároveň podhodnoteného učiteľa vyššiu kvalitu?

Ako sa pritom cítime? Čo my na to? Nech sa páči videá:

Viete, mohol by som sem napísať ešte veľa faktov, opísať pocity, ale na dnes musím pridať už len tento prejav podpory od žiačky triedy, v ktorej som triedny učiteľ. Ema napísala:

Chcem povedat, ze PODPORUJEM STRAJK UCITELOV. Ucitelia, nie ste v tom sami! Je cas ozvat sa! Z celej situacie v nasej krajine je mi do placu (skolstvo, kultura, justicia, o zdravotnictve ani nehovorim…). Staci sa trosku zorientovat v politike, pospajat si veci do suvislositi a zistite, ze väcsina penazi sa niekde strati a to co by malo ist do skolstva sa prefiltruje cez vseliake spolocnosti az nakoniec skolam ostanu len oci pre plac. Takto skoly nemôzu poskytnut svojim studentom dostatok prostriedkov pre rozvoj vedomosti. Skoly dnes musia zobrat o ucebnice, interaktivne tabule, vymenenie okien, zateplenie budov… Naozaj chceme, aby vsetci sikovni ludia odisli prec? Aby tu o par rokov skrachovali vsetky univerzity?
Gratulujem, pan premier! Uz ste si to odskrtli v tabulkach?! Vychovat blby a lahko ovladatelelny narod. ✔
Ucitelia nevzdavajte sa! Je na case vyjadrit svoj nesuhlas a poziadavky! Ved ste to VY, co nam pomahaju spravne sa rozhodnut do buducnosti, casto krat sme odrazom Vasej prace a schopnosti. A vdaka Vam sme tym cim sme. Nedajte sa zastrasit! Vase zasluhy si zasluzia byt ocenenene viac! 😊

Každý deň štrajku pridám minimálne jeden článok, v ktorom budem podávať aktuálne informácie v kocke, aby ste nestrácali prehľad v téme. Sledujte môj denník tu (RSS) alebo na Facebooku. Všimli si nás dokonca aj na SMEčku.


Comments

3 odpovede na na “Denník štrajkujúceho učiteľa: Začíname!”

  1. Vrece sa už roztrhlo. Vo vláde sú vrahovia spred 89, ktorí po 89 neboli potrestaní. Ako si myslíte, že budú na vaše požiadavky reagovať?

    1. Neviem, ako budú reagovať. Ale viem, že neštrajkujeme zbytočne. Sme čoraz silnejší a veľká časť verejnosti je na našej strane.

  2. Keby len vrahovia boli vo vláde, ale aj zlodeji a pohrobkovia komunistov s vydláždenými cestičkami a to nielen na celonárodnej úrovni, ale prerastené to je až do okresných štruktúr v provinčných mestách po vzore veľkého hranola. Je smutné, kam to až prerástlo a dokonca to má veľa spoločné s fašizmom najhrubšieho zrna. Toto sa veľkému hranolovi vymklo spod rúk a nedokáže to už kontrolovať. Už len sprostá naivita ľudí, ktorým nasľuboval vlaky zadarmo a zlacnenie DPH na základné potraviny a pod. ho drží nad vodou. Dúfame, že šťastena blbých sľubov a krajších zajtrajškov, ktoré nasľuboval tomuto národu ho opustí a ľudia vezmú do rúk rozum a lopaty, aby im nakládli po hrboch.

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.