Denník štrajkujúceho učiteľa: Základné info

ŠtrajkAk má byť štrajk úspešný, musí doň vstúpiť čo najviac ľudí, musia v ňom tí ľudia vydržať čo najdlhšie a tých ľudí musí byť počuť. Toto je môj spôsob, ako o sebe dám počas štrajku vedieť verejnosti.

Čo sa to vlastne deje? Kto to štrajkuje a čo tým chce dosiahnuť? Aký dopad to bude mať na spoločnosť? Týka sa to ešte aj niekoho iného? Je niekto proti, alebo ide o celospoločenskú objednávku? A vôbec, zaslúžia si učitelia zvýšenie platov? Podobné otázky počas posledných dní počúvam a čítam často. Už na ne odznelo viacero odpovedí od viacerých ľudí. V tomto článku zhrniem to, čo by si mal každý občan Slovenska prečítať a vypočuť, aby mu nechýbal dobrý prehľad v téme.

Na začiatok by bolo fajn prečítať si o zaužívaných stereotypoch v myslení ľudí, čo sa týka učiteľského povolania. Michal Hvorecký to v článku 5 najväčších bludov o slovenskom školstve vysvetlil stručne a jasne.

Oficiálne síce štrajkujú učitelia za 3 body výzvy Slovenskej komory učiteľov (SKU), ale keďže ide o problémy celého školstva, situácia sa dotýka celej spoločnosti. Preto túto akciu podporujú žiaci, rodičia a ďalšia verejnosť. Že je už teraz štrajk úspešný, dokazuje počet zaregistrovaných učiteľov a škôl. Nech to dopadne akokoľvek, už teraz sme úspešní, pretože sme sa svojpomocne dokázali celoslovensky spojiť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, a to v naozaj veľkom počte (vyše 11 000 učiteľov z vyše 700 škôl).

Neskutočne ma teší vysoká profesionalita a odhodlanosť kolegov, ktorí nás v Bratislave zastupujú pred očami národa. Tvoria štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov a nedá mi nespomenúť aspoň Vladimíra Crmomana či Janu Ftáčnikovú Pastorkovú. Som na nich hrdý a veľa sa od nich učím. Ale však si ich vypočujte a obzrite napríklad v tejto tlačovej besede:

Učitelia z Iniciatívy slovenských učiteľov vo svojom voľnom čase, s vlastnými prostriedkami a zadarmo rozbehli obrovskú kampaň, o ktorej informujú aj na oficiálnom blogu vďaka Denníku N. Dočítate sa tam aj o tom, ako Fico klame a odvádza pozornosť od vážnych problémov, ktoré sa desaťročia ignorujú. Že takáto ignorácia iba zhoršuje už teraz ledva prežívajúce školstvo, píše aj profesor Erich Mistrík. No a keď ku prehliadaniu problémov pridáme smutné a urážlivé vyhlásenia trojice vysoko postavených politikov (Fico, Pellegrini, Draxler) na adresu učiteľov, neostáva nič iné, ako sa brániť. Takto sa ohradil kolega Marián Kičinko a nepravdivé údaje o platoch jasnými číslami vyvrátil učiteľ Peter Farárik.

Hádam prvýkrát v histórii Slovenska sa téma „školstvo“ tak výrazne dostala do hlavného vysielacieho času, píše sa o nej palcovými titulkami v mienkotvorných papierových a internetových denníkoch či týždenníkoch. V rádiách štrajk rovnako spomínajú medzi hlavnými správami. Celospoločensky sa začínajú vnímať problémy škôl a konečne sa dostávame k diskusii, ktorá tu mala existovať už dávno. Ide to dobrým smerom. Držme si palce.

Každý deň štrajku pridám minimálne jeden článok, v ktorom budem podávať aktuálne informácie v kocke, aby ste nestrácali prehľad v téme. Sledujte môj denník tu (RSS) alebo na Facebooku.


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.