Ako na nemčinu, keď si odvážny maturant

Maturitná stužka - Hilfe!Už od základky mi nemčina išla tak nejak sama, na strednej som jej potom nevenoval veľkú pozornosť a na výške som preto cez skúškové obdobie poriadne makal. Ale nikdy som nemal takú odvahu, ako niektorí maturanti… 🙂

Niežeby som to s učením ako žiak preháňal, ale na hodinách nemčiny som väčšinou dával pozor. To a pozeranie satelitu mi vtedy v rámci základnej a strednej školy stačilo na jednotku/dvojku.

V priebehu posledných troch školských rokov sa mi nakopilo dosť veľa správ s rovnakou prosbou o pomoc od maturantov rôznych slovenských škôl. Išlo o to, či by som im ako učiteľ nemčiny vedel poradiť nejakú rýchlu metódu, vďaka ktorej by sa za jeden školský rok (ešte k tomu skrátený kvôli maturite) naučili nemčinu tak, aby zmaturovali.

Ako prvé mi napadlo, že im len odpíšem výrok jedného vysokopostaveného súdruha: „Učiť sa, učiť sa, učiť sa.“ No potom mi došlo, že tieto decká sa chcú učiť, len možno nevedia, ako na to. Každému som teda odpísal čo najkonkrétnejšie rady a posmelil som ich, aby sa pokojne pýtali ďalej. Viera vo svoje schopnosti im rozhodne nechýba, tak to možno predsa len nejako dajú… 🙂

Viac hláv, viac vie, a tak som sa ešte opýtal kolegov nemčinárov na Facebooku, čo by poradili oni. V podstate sme sa zhodli na tom, že sa páni maturanti a slečny maturantky v prvom rade musia čo najviac obklopiť nemčinou a pekne systematicky, pravidelne cvičiť to, čo sa naučili v škole (a doma), a to za pozorného sledovania a aktívneho zapájania sa. Samozrejme by všetko mohol urýchliť pobyt v nemecky hovoriacej krajine alebo intenzívny kurz, či doučovanie. Záleží len na tom, ako moc sú ochotní makať.

Tak hor sa do toho, vážení maturanti! 😉


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.