Mobil pre prváčika? U nás takto…

dieťa s mobilom v ruke

Mám dve dcéry a jednu manželku. Timka má 7 rokov, Elka 4 a Mirka je krásna a múdra. 😉 Staršia dcéra je prváčka a v škole vídava tretiakov, ktorým rodičia kúpili mobil. Pochopiteľne, aj Elka chce mobil. 🙂 Takto sme sa doma dohodli:

Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:

Stanovili sme si dve základné pravidlá:

  1. Iba doma – mobil je podľa nás niečo, s čím sa majú také malé deti pomaličky a postupne zoznamovať. Čiže možnosti mobilu servírujeme po malých častiach, aby to decká stíhali vstrebať, porozmýšľať o tom, podebatovať, poskúšať zľava/sprava/zhora/zdola.
  2. Nie dlho – najviac 15 minút/deň. Na začiatok skúsime takto a uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Prípadne prispôsobíme. Máme dni, keď baby mobil do rúk vôbec nezoberú.

O techniku sa v našej domácnosti starám ja a Timke (vlastne trochu aj Elke) som pripravil mobil, ktorý predtým používala Mirka. Zatiaľ je bez SIM karty – telefonovanie, Whatsapp a podobné vecičky viazané na telefónne číslo nechávame na neskôr.

Tretie pravidlo som si určil sám pre seba, ale týka sa celkom jasne aj báb. V mobile budú spúšťať predovšetkým zmysluplné aplikácie a hry. Všetko ostatné (napr. fotenie a natáčanie videa, či surfovanie na internete) budeme diskutovať a kto vie, možno prispôsobíme pravidlá.

Ktoré sú to tie zmysluplné appky a hry? Keďže prváci majú nosné predmety slovenčinu a matiku, nainštaloval som tieto:

  • Výučbové hry pre deti (ak už majú aj cudzí jazyk, tak od PMQ ešte takéto niečo: Anglické slovíčka) – v oboch prípadoch je prvých 6 lekcií zadarmo, offline a bez reklamy; ostatné lekcie sú spoplatnené malou sumou, ktorá sa rozhodne oplatí.
  • Sčítavanie a odčítavanie (pre starších malá násobilka alebo rovno sčítavanie/odčítavanie/násobenie/delenie v jednom) – všetky 3 hry sú zadarmo, offline, bez reklamy a tiež bez nákupov v hre. Aktualizácia 22. 01. 2020: Autor do hier medzičasom pridal reklamu. Staršie verzie ale reklamu neobsahujú, pričom sú stále dobre použiteľné.
  • Chatovanie cez IRC – jasné, že nás baby vidia, ako si na mobile s niekým píšeme. Aj Timka si doma s nami občas píše. Zatiaľ iba na našej domácej wifi. (Pre technicky zdatnejších len krátko: Raspberry Pi 3 Model B + ircd-hybrid) Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Možno neskôr pridáme aj nejaký online messenger.

Zvedavé dieťa samozrejme skúsi najskôr to, čo nepozná. To znamená, že po krátkom zaučení prišla Timka s otázkou „Čo je to tá okrúhla farebná ikonka?“ (Google Chrome). V mojich naivných predstavách malo ísť všetko podľa môjho plánu. Áno, ešte stále sa mi to stáva… 🙂 Nevadí, ukazoval a vysvetľoval som asi štvrťhodinku a konečne sme sa dostali k môjmu zámeru.

Najviac nás baví sčítavanie a odčítavanie do 20, keď súťažíme. Displej mobilu sa vtedy rozdelí na dve časti. Na oboch častiach sa zobrazí rovnaký príklad a rôzne čísla na výber. Kto prvý vyberie správny výsledok, tomu sa pripočíta bod. Po nesprávnom čísle sa bod odpočíta. Je to celkom rýchle a napínavé. 🙂

Možností trénovania sčítavania a odčítavania hra ale ponúka oveľa viac. Odporúčam si všetko prejsť a vybrať si svoju obľúbenú edukatívnu zábavku. 😉

Trénovanie slovenčiny sa nakoniec ukázalo ako dobrá vzdelávacia kratochvíľa pre Elku. Obľúbila si hlavne pexeso. 🙂 O čo konkrétnejšie ide? Citujem z oficiálneho popisu: „Výrazy a pojmy boli dôkladne vybrané pod dohľadom učiteľov základných škôl. Obrázky sú krásné fotografie a celou hrou deti sprevádza príjemný ženský hlas.“ No a vyberáte si z množstva tém ako farby, zvieratá, ovocie, zelenina, kvety, čísla, …

Timka skôr opakuje anglické slovíčka. Do detailov spracovaná aplikácia je úžasný pomocník pre každého prváčika a jeho rodičov. Slová vývojára povedia viac: „Každé slovíčko je znázornené obrázkom a je nahovorené anglicky a slovensky (vždy rodený hovorca). Program skúša znalosť týchto slovíčok. Môžete si precvičiť výslovnosť pri nahrávaní vášho hlasu na mikrofón a porovnania s rodeným hovorcom. Môžete si zahrať pexeso, alebo len prezerať kartičky so slovíčkami. Ak pri skúšaní robíte chyby, potom program všetko zaznamená a ponúkne vám k precvičovaniu len tie slovíčka, ktoré vám robia problémy. U hry ’poznaj’ je teda vidieť výsledok testu vrátane všetkých chýb a časov pre jednotlivé odpovede.“ Podobne ako pri slovenčine si aj tu vyberáte z rôznych tém, ktorými sa začína učiť prakticky každý cudzí jazyk: farby, čísla, oblečenie, jedlo a nápoje, zvieratá, rastliny, domácnosť, ľudské telo, …

Verím, že ak si na začiatku určíte jasné pravidlá a nájdete zmysluplné aplikácie/hry, bude používanie mobilu pre prváčika výhodou. No a rodičia iste lepšie pochopia, ako ich deti rozmýšľajú a na čo je taký mobil dobrý pri vzdelávaní.

Už ste skúšali mobil pri vašich deťoch zaviesť aj vy? Ako to prebieha(lo) u vás? Podeľte sa o vaše postrehy v komentároch pod článkom. Ďakujem. 🙂


Ilustračný obrázok siluety človeka s mobilom v ruke je z pixabay.com.


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.