Na našom gymnáziu sme zorganizovali modelové zasadnutie OSN (ESSLMUN). Riešili sme nepokoje v Sýrii v rámci „Human rights comitee“. Ešte nikdy som nezažil, aby sa v triede non-stop sústredili všetci žiaci. Bola to fakt vydarená akcia. Prikladám aj dôkazový materiál:

Oficiálne sme začínali vo štvrtok 02. 02. 2012 o 07:20. To preto, aby sme reálne mohli začať do 08:00 😉

Fotky ukazujú, ako to tam vyzeralo. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o organizácii, tak tu je stručné zhrnutie:

  • Brali sme si príklad z prvého ročníka tejto akcie, pretože už vtedy si žiaci pripravili pravidlá a v hrubých rysoch vlastne aj celý priebeh zasadnutia.
  • So žiakmi, ktorí majú skúsenosti s BratMUN, sme za 3 vyučovacie hodiny spravili náborové prednášky. Prihlásil sa dostatočný počet žiakov z rôznych tried 5- a 8-ročného štúdia (dokonca prišla pomôcť aj jedna absolventka!), takže sme mohli v organizácii pokračovať.
  • Keď sme už poznali konkrétne mená, vytvoril som FB-skupinu, do ktorej sme pozvali všetkých, ktorých sa ESSLMUN nejako týkal. „Chairperson“ (Rasťo Beťko, Oktáva) určil krajiny, ktoré budú môcť zúčastnení žiaci (čiže delegáti) zastupovať. Každý si vybral krajinu srdcu najbližšiu a mohli sme začať určovať termíny.
  • Stretávali sme sa aj osobne, aby sme sa záväznejšie dohodli na rôznych termínoch. Napr. dokedy majú odovzdať „Opening speech“ (úvodná reč), či väčšine vyhovuje dátum a hodina zasadnutia atp.
  • Deň pred zasadnutím sme s Rasťom pripravili učebňu a zároveň som zistil, že som zabudol pozvať kolegov angličtinárov. Nuž čo, nikto nie je dokonalý… 😉

Z 11 delegátov nakoniec prišlo 9. Aj keď chýbali Británia a Kuvajt, všetko prebiehalo ako po masle. Niektorí si ešte museli zvyknúť na formálne vyjadrovanie a postup podľa pravidiel… Klasika: Na začiatku bolo v hlasoch počuť nervozitu, ale postupne sa všetci dostali do úplnej pohody. A bolo vidno, že ich to bavilo a tešilo. Ja som bol tiež spokojný 😉

No a takto to celé hodnotia žiaci (skopíroval som len niektoré vyjadrenia z FB-skupiny, ale aj ostatné boli pozitívne ;)):

Ďakujem všetkým za účasť, ak vám to aspoň v niečom pomohlo, niekam vás to posunulo, tak to splnilo svoj účel a som spokojný. Be the change you want to see in the world :)) (Rastislav Beťko, Oktáva – chairperson)

Ja celé toto hodnotím veľmi pozitívne. Naučila som sa kde mám medzery a zistila som, že mám čo robiť – pri najmenšom v angličtine. Bola som kladne prekvapená z úrovne ktorú to malo, teraz si už viem naživo predstaviť také „parlamentovanie“ a konštatujem, že to nie je také jednoduché. Som rada že som sa mohla zúčastniť. Ďakujem! (Nikola Muráňová, II.BP – delegátka USA)

Zistila som, že angličtina nie je taký jednoduchý jazyk ako sa môže zdať na prvý pohľad alebo ako ho poznáme z pesničiek či filmov…treba popracovať na mojej slovnej zásobe a teraz mám určite motiváciu, možno som tiež mala lepšie študovať materiály ohľadom mojej krajiny, ale som vďačná za skúsenosť, aj keď to práve asi nie je moja „šálka kávy“ 🙂 (Karolína Perašínová, III.AP – delegátka Číny)

Ani mne to neda nenapisat aspon strucny koment 🙂 Som moc moc rada ze si ma Rasto pozval, bolo prijemne sa vratit na moju skolu, stretnut opat aspon niektorych z toho mnozstva skvelych ludi co som tam za tych pat rokov spoznala a najma pre mna velkym potesenim bolo, ze ste tam boli a vsetc ste sa snazili co to dalo. Fakt vsetkym vdaka. You make my day 🙂 vidime sa buduci rok 😉 (Ľubica Garajová, absolventka – odborná pomoc)

Čo dodať? Hádam už len „Ďakujem!“ 😉

Učitelia a žiaci ostatných škôl: Aj vy na svojej škole organizujete modelové zasadnutia OSN? Ak áno, podeľte sa o zážitky a skúsenosti v komentároch. Ďakujem!


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.