Ako si predstavujem profesionálny prístup v našom školstve? Napríklad takto.

Súťaž EXPERT geniality show je projekt od firmy EXAM testing, spol. s r. o. pre žiakov od 6. ročníka ZŠ po maturantov SŠ (viac pravidlá súťaže). Ak si žiak nie je istý, či to zvládne a či sa má prihlásiť, môže si pozrieť ukážky úloh z konkrétnych súťažných tém pre jednotlivé vekové kategórie. Po vyhodnotení testov si každý súťažiaci môže kedykoľvek skontrolovať svoje skóre online. Stránka EXPERTa na Facebooku je útočisko pre najväčších fanúšikov EXPERTa počas pripravovania ďalšieho ročníka súťaže. Úžasné, myslí sa fakt na všetko 😉

Začiatkom tohto školského roka som dostal možnosť zapojiť sa do tvorby otázok testov pre súťažnú tému Bity a bajty (hardware, software, internet, multimédiá, programovanie, reálie zo sveta IT). Komunikoval som s Lenkou Kunovou (koordinátorka EXPERTa) cez mail. Všetko prebiehalo rýchlo a IMHO na príjemnej profesionálnej úrovni.

Najprv som musel vypracovať vzorové otázky a keď podľa nich v EXAMe zistili, že sa na túto prácu hodím, začal som pracovať na konkrétnych otázkach. Z minuloročných testov a z ich vyhodnotenia som si na začiatku urobil základný prehľad o tom, čo za otázky to vlastne budem vymýšľať. Prišiel som na to, že ma to určite bude baviť 🙂 Potom som si už len preštudoval pokyny pre autora, tematické oblasti a tak trochu som si zopakoval ISCED 2 a ISCED 3a pre informatiku. Dosť mi pomohlo aj opätovné preštudovanie mojich poznámok pre informatiku na esslm.sk/tabula, podľa ktorých učím. Toľko prípravy.

Konkrétna práca spočívala v tom, že som do pripravenej zaheslovanej šablóny vo Worde vpisoval znenia otázok a ku každej otázke 4 možnosti, z ktorých vždy len jedna mohla byť správna. Dostal som toľko času, že som to v pohodičke zvládal. Ó… a zabudol som spomenúť, že je to platená práca. Eurá dostanete za vytvorenie a aj za recenzovanie otázok 😉 Všetky podmienky sú samozrejme dohodnuté vopred a spísané v pokynoch pre autora.

Dovolím si tvrdiť, že mi táto spolupráca dala oveľa viac, ako nejaké školenie pre učiteľov. A to som nikam necestoval, čas som si organizoval sám a všetko som riešil v kľude a bez zbytočných papierovačiek. Asi aj preto sa táto súťaž volá EXPERT geniality show 😉 Vážení kolegovia, pozrite si ukážky úloh a ak si myslíte, že by ste také (alebo lepšie) vymysleli aj vy, skúste to! Stačí sa ozvať na mail expert@exam.sk alebo napíšte na FB-stránku EXPERTa. Keď som to zvládol ja, tak to určite zvládnete aj vy. Dovidenia pri EXPERTovi!


Comments

4 odpovede na na “Spolupráca s EXPERT geniality show”

  1. Ďakujeme Tiborovi za slová chvály.
    Aj my sme radi, že sme v ňom našli dobrého autora otázok do takej komplikovanej súťažnej témy, ako sú Bity a bajty. Dalo sa na neho spoľahnúť. Ale nespomenul, koľko otázok sme mu vyhodili a koľko musel prerábať…:) Čím nechcem odradiť potenciálnych záujmcov o spoluprácu.:)

  2. Lenka, vďaka tvojmu komentáru je tento článok hneď objektívnejší 😉

    No, áno, niečo som musel prerobiť a niečo ste nazobrali. Ale bral som to ako výzvu, vďaka ktorej sa môžem zlepšovať. Takže aj tak ďakujem 😉

  3. Možno keby sa takto staral o školstvo aj štát, tak…ale to by nemohlo byť Slovensko.
    Tiež musím vychváliť dotyčnú firmu do nebies, radosť s nimi čokoľvek robiť.

  4. Miloš, čím viac takýchto firiem a projektov tu bude, tým lepšie pre nás všetkých. Ľudia, ktorí tieto firmy tvoria, nám (štátu) slúžia ako vzor, ktorý vychováva oveľa lepšie ako škola. Takže ako učiteľ ich podporujem, ako len viem.

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.