Kategória: Spolupráca
-
Hrám sa s virtuálnym dátovým centrom od WebSupportu
Keď inštalujem vlastný Minecraft server, potrebujem riešenie, ktoré si chcem vyskladať podľa aktuálnych potrieb (CPU, RAM, SSD). Tu som ocenil virtuálne dátové centrum (VDC) od WebSupportu. Vďaka nástroju Terraform v prostredí OpenStack som celé nasadenie servera a softvéru kompletne zautomatizoval. A vôbec to nie je zložité. Posúďte sami:
-
Git pre vývojárov, devops a pre bežných smrteľníkov
Git je snáď najznámejší a najpoužívanejší správca zdrojového kódu pod slnkom. Veď prečo nie, keď jeho výhody presvedčili aj tie najväčšie spoločnosti vo svete IT, ktoré Git nasadzujú na svoje najväčšie projekty. Poďme sa naň teda pozrieť v návodoch, ktoré som napísal pre WebSupport.
-
Ansible – od jednoduchého playbooku až po Vault a roly
Jedna z mojich najobľúbenejších IT aktivít je určite automatizovanie často sa opakujúcich procesov. Hneď po inštalácii operačného systému napríklad prichádza na rad inštalácia aplikácií a následné nastavovanie. Nástroj Ansible bol vytvorený na automatizovanie presne takýchto úloh na prakticky ľubovoľnom počte počítačov cez sieť. V 4-dielnom seriály som pre znalostnú databázu WebSupportu vysvetlil, ako Ansible funguje…
-
Kubernetes – od podu až po Helm
Docker Swarm na steroidoch – aj takto by sa v skratke dal opísať systém na organizovanie kontajnerov Kubernetes (K8s). V 10-delnom seriáli, ktorý som napísal ako technical writer pre WebSupport, sa postupne venujem jednotlivým komponentom na základnej úrovni. Všetky časti si prečítate zdarma online.
-
Ako na vlastný webový server s databázou v Linuxe
Frontend, backend, full stack – vo všetkých prípadoch je často používaný webový server Nginx spolu s klasickou dvojicou PHP a MySQL. Najznámejšie CMS WordPress, Drupal či Joomla môžeme potom nahrať cez FTP alebo rýchlejšie a jednoduchšie cez príkazový riadok. No a výsledok pozeráme vo webovom prehliadači cez zabezpečený HTTPS protokol vďaka Let’s Encrypt. Toto všetko…
-
Docker – od jedného kontajnera až po Swarm
Jednotné vývojové prostredie nezávislé na operačnom systéme – to je sen každého vývojára. Vďaka kontajnerom nástroja Docker sa sen stáva skutočnosťou, a tak dokáže nejeden programátor vývoj, distribúciu a prevádzku softvéru pekne-krásne automatizovať. Kontajnerizačný nástroj Docker sa teda rozhodne oplatí poznať a ovládať aspoň základy, či už programujeme pre počítače alebo pre mobily. Na svoje…
-
Základy Linuxu – súbory, procesy, používatelia a sieťové nástroje
Operačný systém Linux (presnejšie GNU/Linux) je výborný príklad z IT sveta, ktorý krásne ilustruje porekadlo „Tichá voda brehy myje“. Nájdeme ho totiž všade okolo nás (hodinky, počítače, TV, autá, SpaceX), no pre bežného používateľa IT je takmer neviditeľný. Ak sa však pohybujete vo sfére IT alebo to plánujete a o Linuxe (veľa) neviete, mali by…
-
Všetci sme Batmani
Môj prvý rozhovor! Pýtala sa Lenka Kunová z časopisu Dobrá škola, no a moje odpovede si prečítate v aktuálnom vydaní časopisu Dobrá škola (3. číslo, 4. ročník) alebo tu:
-
Ako na školské rádio
Milí žiaci, učitelia a rodičia, mám pre vás dobrú správu: Všetko potrebné na založenie školského rádia určite máte poruke. Navyše, je to zadarmo, potrebujete iba čas. Na Evanjelickom gymnáziu Juraja Tranovského (EGJT) v Liptovskom Mikuláši sme na to išli takto:
-
Konferencia Učíme pre život 2014
Šiesty ročník celoštátnej konferencie učiteľov Učíme pre život 2014 od neziskovky Indícia bol pre mňa krátky, ale intenzívny… 🙂