školské rádio

Milí žiaci, učitelia a rodičia, mám pre vás dobrú správu: Všetko potrebné na založenie školského rádia určite máte poruke. Navyše, je to zadarmo, potrebujete iba čas. Na Evanjelickom gymnáziu Juraja Tranovského (EGJT) v Liptovskom Mikuláši sme na to išli takto: (Tento článok som napísal pre časopis Dobrá škola – 8. ročník, 6. číslo)


Ak by som mal výsledok v krátkosti zhrnúť, pozval by som vás na adresu Rádia EGJT esslm.sk/radio. Možno ste na základe slova rádio čakali skôr frekvenciu, na ktorej si rádio naladíte. V online dobe, kedy postupne na internet svoj obsah presúvajú aj televízie, by to však bolo zbytočné. Okrem toho, názvom online playlist alebo podcast by staršia generácia zaručene nerozumela.

Potrebujeme mobil (používajú ho bežne aj profi rádia), počítač (úplne stačí nejaký priemerný notebook) a pripojenie na internet. Na mobil nahrávame, na počítači striháme a na internete (presnejšie na webe) počúvame.

Nahrávame

Ak vlastníte mobil s Androidom a nahratý zvuk nie je práve najkvalitnejší, pravdepodobne pomôže bezplatná aplikácia Audio Recorder od Sony. Stačí v nej nastaviť “Režim: Stereo” a “Kvalita: Stredne veľká” (formát AAC). Ak ste majiteľom iPhonu, netreba nič inštalovať, pretože mobil od spoločnosti Apple nahráva vo výbornej kvalite s vlastnou aplikáciou.

Sony Audio Recorder - nastavenia
Sony Audio Recorder – nastavenia

Nech už máte akýkoľvek mobil, nahrávku z neho pošlete minimálne ako prílohu mailom. V Rádiu EGJT fungujeme tak, že nahrávky žiaci posielajú mne (učiteľovi), alebo (ak to vedia) ich rovno spracujú a pošlú hotovú verziu, ktorú ja umiestnim na internet do online playlistu.

V praxi sme zistili, že počas nahrávania je lepšie, keď si na mobile zapneme letový režim, aby záznam nerušil signál alebo prichádzajúci hovor. Aby nahrávka nebola príliš hlasná, odporúčame 15 až 20 cm odstup od mikrofónu pri bežne hlasnom rozprávaní.

No a aby sme všetci mali možnosť kedykoľvek si pripomenúť základné informácie a témy na spracovanie, vytvoril som online dokument cez Google Dokumenty a zdieľal ho so všetkými členmi tímu nášho Rádia EGJT. Sú to také spoločné poznámky, do ktorých môžu prispievať všetci pozvaní.

Striháme

Audacity je bezplatný multiplatformový program, ktorý používame na strihanie nahratého materiálu. K nemu ešte (vo Windowse) potrebujeme doinštalovať Lame a FFmpeg (s koncovkou .exe). Krátky videomanuál vás uvedie do základov spracovania zvuku:

Súbor, ktorý potrebujete uložiť na internet, by mal byť vo formáte MP3, pretože tento je široko podporovaný prakticky na akomkoľvek zariadení, ktoré vie prehrať zvuk. Pred uložením vás Audacity vyzve na zadanie MP3 metadát (tagov). My vypĺňame „Meno umelca“ (meno, priezvisko a trieda), „Názov skladby“ (napr. „Otvorenie školského roka“) a „Názov albumu“ (Rádio EGJT RRRR.MM.DD). Názov každého súboru by mal mať striktný formát – pomôže to pri archivovaní jednotlivých nahrávok. Príklad: radio_egjt-2016_10_11-otvorenie_skolskeho_roka.mp3

Niekedy sa nám stane, že zvuk vo formáte MP3 prehliadač nevie prehrať. Nezistili sme síce prečo, ale pomocou free programu fre:ac sme súbor skonvertovali a znovu uložili v MP3 formáte. Potom už všetko fungovalo správne.

Pridávame nahrávku na internet

Možno nemáte web školy, ktorý by vám umožnil vytvoriť online playlist. To nevadí. Ako bezplatnú alternatívu použite zdarma dostupnú online službu Anchor. Postupujte podľa stručných videonávodov:

Na Facebooku si vytvorte stránku a tam šírte odkazy na nahrávky. Ako prvých do skupiny nezabudnite pozvať členov tímu rádia. U nás to vyzerá takto: fb.com/radio.egjt. Dobrý nápad je aj zdielať priečinok na Google Disku, v ktorom sú uložené všetky nahrávky. Odkaz skrátite pomocou skracovača odkazov (URL shortener) ako v.ht, aby bol pre ľudí ľahšie zapamätateľný.

Offline svet je tiež dôležitý

Samozrejme, niet nad konštruktívne osobné stretnutia členov tímu. Aj keď väčšinu vieme vybaviť cez internet, snažíme sa stretávať aspoň raz do týždňa v rámci krúžku. Inak pôsobí, keď si veci povieme priamo, pousmievame sa trochu, proste taký malý team building…

Som si istý, že aj vy v škole máte ukecaných žiakov, ktorí často a s radosťou verbálne informujú o dianí okolo seba. Skúste sa ich opýtať, či s vami založia školské rádio. A keď to spolu potiahnete povedzme jeden školský polrok, možno je načase posunúť sa do profesionálnejšej roviny, vytvárať pravidelné rubriky, či začať spolupracovať s lokálnym rádiom.

U nás sa to zlomilo v decembri počas Dňa otvorených dverí. Vtedy sme celý tím Rádia EGJT behali po škole a snažili sme sa vyspovedať čo najviac žiakov, rodičov a učiteľov. Ja som vlastne iba približne rozdelil úlohy a čakal som na nahrávky. Zároveň som s ešte jedným žiakom prezentoval Rádio EGJT ako krúžok nášho gymnázia. Priznávam, že to bol z mojej strany dosť veľký experiment, keďže až toľko voľnosti bežne žiakom nedávam. Výsledok? Na moje obrovské prekvapenie sa nahrávky len tak hrnuli. Raz mi prišiel mail, inokedy sme posielali priamo z mobilu na mobil (cez Bluetooth). Nakoniec, sami si vypočujte, čo všetko sa nám podarilo zaznamenať.

Odvtedy mi v hlave vŕtala myšlienka, či by sme sa nemali pozrieť, ako to funguje na profesionálnejšej úrovni. Inšpiráciu sme sa rozhodli nabrať v lokálnom Rádiu Liptov. Napísal som krátky mail, v ktorom som stručne opísal naše rádio a požiadal som o exkurziu. No a keďže tam pracuje jeden náš maturant, ujal sa nás a po krátkom rozhovore si žiaci rovno vyskúšali čítanie správ o počasí. Dokonca im bolo umožnené vytvoriť si krátky príspevok, ktorý potom prečítali do éteru. Vypočujte si zostrih na adrese esslm.sk/radio. Spokojnosť vládla na všetkých stranách, preto plánujeme pravidelnú spoluprácu.

Stačí iba osloviť správnych ľudí a venovať im trochu času.

(Tento článok som napísal pre časopis Dobrá škola – 8. ročník, 6. číslo)


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.