V rámci úvodu do IT sa so študentami venujeme tiež prenosným aplikáciám v operačnom systéme Windows. A keďže ide aj podľa študentov o tému veľmi zaujímavú a celospoločensky prínosnú, rozhodol som sa ju rozobrať trochu hlbšie.
Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:
Už názov „prenosné aplikácie“ hovorí za všetko. Ide totiž o aplikácie, ktoré môžeme prenášať napríklad na USB kľúči alebo cez online úložiská ako Dropbox, Google Disk alebo Microsoft OneDrive. Ako? Jednoducho skopírujeme priečinok, v ktorom je aplikácia nainštalovaná a uložíme ho do iného počítača. Takto prenesieme celú aplikáciu spolu s jej nastaveniami na iný počítač s Windowsom. Aplikáciu stačí už len spustiť a zobrazí sa rovnako nastavené prostredie, v ktorom sme pracovali naposledy – možno aj na inom počítači.
Ak si takéto priečinky s nainštalovanými aplikáciami zálohujeme, po preinštalovaní Windowsu ich stačí už iba obnoviť zo zálohy, spustiť a používať. Čiže žiadne siahodlhé inštalovanie a nastavovanie obľúbených programov, ako ste možno boli doteraz zvyknutí po čistej inštalácii Windowsu… To je výhoda, ktorá významne šetrí čas, oči, životnosť hardvéru, a tým vlastne celé životné prostredie. 😉
Výhody prenosných aplikácií
Tú najpodstatnejšiu výhodu (šetrenie životného prostredia) som už spomínal, ale výhod je ešte viac. Tu sú teda výhody používania prenosných aplikácií:
- Prenosnosť – všetky súbory aplikácie a nastavení sú v jedinom priečinku. Priečinok (čiže aplikáciu a jej nastavenia) jednoducho skopírujeme a zoberieme so sebou napr. na USB kľúči. Na inom počítači s Windowsom z USB kľúča potom už len prenosnú aplikáciu spustíme s takými nastaveniami, s akými sme pracovali naposledy. Všetky ostatné výhody vyplývajú práve z prenosnosti.
- Šetrenie životného prostredia – predstavme si, čo všetko musíme absolvovať po čistej inštalácii Windowsu, resp. po kúpe nového notebooku: hodiny (niekedy dni) strávené pri inštalácii, aktualizácii a nastavovaní samotného Windowsu a potrebných aplikácií. To si okrem času vyžaduje aj namáhanie očí a spotrebu energie (ľudskej aj počítačovej). A teraz si predstavme, že by sme celý ten proces dokázali výrazne zjednodušiť a zrýchliť. Pomocou prenosných aplikácií je to možné.
- Windows sa (tak rýchlo) nezahltí – ak vo Windowse inštalujeme hromadu softvéru, ktorý si svoje súbory aplikácií a nastavení zapisuje naprieč celým Windowsom (systémové súbory a register), určite časom zaznamenáme problémy ako spomalenie alebo nestabilita systému. Prenosné aplikácie toto nerobia, pretože si vystačia zo svojim priečinkom a systémové priečinky a registre nechávajú nedotknuté. Jednoducho povedané: Windows netuší, že sme práve do počítača skopírovali nejakú aplikáciu, a preto ho nestresujeme. 😉
- Obrovský výber bezplatných prenosných aplikácií – na webe PortableApps.com nájdeme stovky prenosných aplikácií pre Windows, ktoré stačí stiahnuť, nainštalovať do priečinka a okamžite ich používať. Všetky aplikácie z tohto webu sú kvalitné a zdarma dostupné alternatívy k rôznym plateným produktom. Niektoré majú dokonca aj otvorený zdrojový kód, čo je z hľadiska bezpečnosti, stability a často aj rýchlosti jedno z najlepších riešení. Okrem platformy PortableApps.com prenosnú verziu ponúkajú aj priamo niektorí autori aplikácií. Svoje aplikácie z pravidla rovnako šíria zdarma (niekedy aj s otvoreným zdrojovým kódom), ale nie sú zverejnené na webe PortableApps.com. Takéto verzie bývajú označené ako „portable“ a ak na takýto program natrafíte, môžete sa tešiť z výhod prenosnej aplikácie. 🙂
- Obchádzanie nedostatočných oprávnení – pozor, tento bod môže hraničiť s porušovaním pracovnej disciplíny, ak používate pracovný počítač – viac píšem nižšie. Na súkromnom počítači, pre ktorý neplatia pracovné pravidlá, si to však môžeme dovoliť. 😉 Prenosnú aplikáciu nainštalujeme do priečinka, ktorý umiestnime na pracovnú plochu (desktop). Odtiaľ by sme nemali mať problém prenosnú verziu aplikácie spustiť a používať aj s obmedzenými oprávneniami na spustenie aplikácií.
Kedy prenosnú aplikáciu radšej nepoužiť
Neexistuje riešenie, ktoré by vyhovovalo vždy a všade. To samozrejme platí aj pri prenosných aplikáciách. Kedy teda nie je vhodné siahnuť po prenosnej verzii aplikácie a radšej ostať pri „neprenosne“ inštalovanom programe?
- Keď Windows potrebuje vedieť – v niektorých prípadoch je jednoduchšie, keď Windows vie, kde je program nainštalovaný, aké má nastavenia a ktoré typy súborov dokáže otvoriť. Toto sa síce aspoň z časti dá dosiahnuť aj v prenosnej aplikácii, ale rozhodne nie tak jednoducho ako pri „neprenosnej“ inštalácii aplikácie. Príklad: Google Chrome sa ako prenosná aplikácia nedokáže automaticky aktualizovať, inak však funguje bezchybne.
- Striktné pravidlá používania softvéru – obchádzanie nedostatočných oprávnení nie je vždy najlepší nápad. 😉 Ak nám, povedzme v práci, doslova zakážu inštalovať a používať iný softvér, ako je už nainštalovaný, zbytočne riskujeme problémy. Na pracovných počítačoch totiž môže byť nainštalovaný softvér, ktorý sleduje, aké aplikácie spúšťame. Ak sa nám podarí spustiť nepovolenú aplikáciu, môže to byť zaznamenané a zaslané zodpovednej osobe na analýzu. No a takýto počin nakoniec môže byť klasifikovaný aj ako porušenie pracovnej disciplíny.
- Sami zvážte – môže nastať v tomto článku nespomínaná situácia, v ktorej zistíme, že prenosná aplikácia pre naše potreby nie je vhodná. Prenosná aplikácia je totiž iba nástroj na splnenie nejakej úlohy. A ak na splnenie úlohy objavíme lepší „neprenosný“ nástroj, tak prečo ho nepoužiť?
Odporúčam tieto prenosné aplikácie
Čo je prenosná aplikácia a aké má (ne)výhody, už vieme. Poďme sa teraz pozrieť na konkrétne prenosné aplikácie, ktoré osobne používam. Všetky nižšie spomínané aplikácie sú zadarmo (väčšina s otvoreným zdrojovým kódom), som s nimi už dlhé roky spokojný a neviem si predstaviť bez nich pracovať:
- Virtual Magnifying Glass Portable – lupa na zväčšenie časti obrazovky. Často používam ako online lektor, keď opisujem funkcie programu, na ktoré nie je dobre vidieť.
- Notepad++ Portable – extrémne rýchly textový editor s podporou zvýraznenia syntaxe najrôznejších jazykov.
- Inkscape Portable – editor vektorovej grafiky, v ktorom vyrábam ilustrácie na tento blog a dokonca aj prezentácie potrebné pri online lektorovaní. Ide vlastne o bezplatnú alternatívu s otvoreným zdrojovým kódom k produktu Adobe Illustrator.
- IrfanView Portable – ak Windows v niečom mám radšej ako Linux (a to Linux milujem 😉 ), tak určite kvôli tomuto programu… Dokonalejší prehliadač a jednoduchý editor obrázkov nepoznám.
- PhotoFiltre Portable – veľmi jednoduchý editor obrázkov. Na základné úpravy obrázkov úplne stačí a ja viac vlastne ani nepotrebujem. Pre náročnejších je tu prenosná free open source alternatíva k Adobe PhotoShop – GIMP Portable.
- FileZilla Client Portable – grafický (S)FTP klient, ktorý podporuje asi všetky technológie potrebné na prenos údajov napr. pri tvorbe webu.
- Google Chrome Portable a Mozilla Firefox, Portable Edition – môj hlavný webový prehliadač je Opera v „neprenosnej“ verzii (aj keď existuje tiež Opera Portable). Ostatné podstatné webové prehliadače (čiže Chrome a Firefox) mám pre istotu ako prenosné verzie…
- Audacity Portable – v tomto programe nahrávam a editujem podcast.
- VLC Media Player Portable – prehrávač zvuku a videa, ktorý zvládne asi každý formát na tejto planéte. 🙂 Možno pre niekoho lepšie ako „neprenosná“ verzia…
- LibreOffice Portable – free open source alternatíva k Microsoft Office. Odporúčam mať pre istotu vždy poruke, keby náhodou niečo MS Office nezvládol… 🙂
- Scribus Portable a Sigil Portable – Scribus je free open source alternatíva k Adobe InDesign na tvorbu profesionálne zalomených tlačovín a v Sigile tvorím eknihy.
- KeePass vo verzii 2.xx – správca hesiel, ktorého používam na všetkých zariadeniach (mobil, tablet, notebook, stolový počítač). Podporuje všetky relevantné operačné systémy.
- VeraCrypt Portable – ak potrebujete zabezpečiť nie len prihlasovacie údaje, ale tiež celé súbory…
- 7-Zip Portable – (ro)zbalíte všetky možné formáty archívov (ZIP, RAR, …). Výborná náhrada za neslobodný WinRAR.
- TeamViewer Portable – ovládanie počítačov klávesnicou a myšou po sieti. Výborný nástroj pre technickú podporu predovšetkým v čase pandemického obmedzovania stretávania sa s ľuďmi.
- Double Commander Portable – aj keď zatiaľ vo fáze beta, už teraz veľmi dobre použiteľná free open source alternatíva k neslobodnej legende s názvom Total Commander.
- Subtitle Edit – výborný nástroj na tvorbu titulkov.
- a ďalšie stovky prenosných aplikácií, ktoré môžu byť vhodné ako nástroj na zvládnutie práve vašich úloh. 😉
Používate prenosné aplikácie, alebo ste sa o nich dozvedeli z tohto článku? Podeľte sa o vaše skúsenosti v komentároch. Ďakujem. 🙂
Vyjadrite váš názor v komentári…