Operačný systém Linux (presnejšie GNU/Linux) je výborný príklad z IT sveta, ktorý krásne ilustruje porekadlo „Tichá voda brehy myje“. Nájdeme ho totiž všade okolo nás (hodinky, počítače, TV, autá, SpaceX), no pre bežného používateľa IT je takmer neviditeľný. Ak sa však pohybujete vo sfére IT alebo to plánujete a o Linuxe (veľa) neviete, mali by ste čítať ďalej.
Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:
Mám rád, keď sa spája príjemné s užitočným. To sa mi podarilo v spolupráci s Ferom Volárom z WebSupportu. Píšem praktické technické návody, ktoré sa týkajú môjho obľúbeného Linuxu (aktuálne distribúcie Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa). Doteraz som napísal 20 zverejnených návodov, pričom v posledných 7 (14. – 20.) popisujem základnú prácu s Linuxom v príkazovom riadku (GNU bash 5). Všetko je zverejnené a zdarma dostupné v znalostnej databáze podpory WebSupportu. Nech sa páči, začítajte sa. 🙂
Súbor je všetko
V Linuxe je všetko o súboroch. V súboroch nájdeme uložené nastavenia programov, samotné programy, a tiež obsah vytvorený používateľom. Ešte aj priečinok je v Linuxe iba druh súboru. A keďže v príkazovom riadku používame hlavne klávesnicu, oplatí sa poznať často používané klávesové skratky. Klávesové skratky nám umožnia ľahšie a rýchlejšie súbory vytvárať a ďalej s nimi pracovať.
Čo všetko je možné so súbormi a ich obsahom v linuxovom príkazovom riadku robiť, to sa dočítate v prvom diele seriálu o základoch Linuxu.
Trochu viac o súboroch a používateľoch
Linuxové distribúcie majú pomerne striktne dané, ktoré súbory kam patria. Je teda dobré poznať systém súborov, podľa ktorého sa viac-menej riadia všetky linuxové distribúcie. Kľúčové je tiež vedieť, s akým druhom súboru pracujeme. No a nakoniec si ešte ukážeme, ako vytvoriť, zmeniť a zmazať používateľský účet.
Správe súborov a používateľov v linuxovom príkazovom riadku sa podrobnejšie venujem v druhom diele seriálu o základoch Linuxu.
O súboroch špeciálne
Bežný používateľ Linuxu sa často stretáva so základnými právami súborov (čítanie, zapisovanie a spúšťanie). Existujú však aj špeciálne práva súborov, ktoré sa skrývajú pod označením SUID, SGID a Sticky bit.
Spustenie súboru pod účtom vlastníka, spustenie súboru pod primárnou skupinou a ochrana súboru proti vymazaniu či premenovaniu – o týchto témach píšem v treťom diele seriálu o základoch Linuxu.
Archivácia a kompresia súborov
Keď potrebujeme prenášať veľa súborov, môže sa hodiť archivácia v populárnom formáte TAR. Ak ešte k tomu potrebujeme prenášať veľa veľkých súborov, môže byť rozumné ich zmenšiť komprimáciou vo formátoch ako GZIP, BZIP2, XZ, ZIP, RAR alebo 7Z.
Ak vám vyššie spomínané skratky nič nehovoria a chcete pochopiť ich použitie, prečítajte si štvrtý diel seriálu o základoch Linuxu.
Procesy – keď spustíme súbor
V Linuxe sa spustením súboru vytvorí proces. Kto pozná druhy, stavy a prioritu procesov, ten je o krôčik bližšie k pochopeniu fungovania Linuxu. Pridajme k tomu ešte plánovanie spustenia procesov v budúcnosti a ukončenie procesov a Linux máme ako na dlani. 😉
Pochopiť spúšťanie súborov cez procesy v Linuxe nie je až také náročné, ak si prečítate piaty diel seriálu o základoch Linuxu.
Linux je kráľ siete
Linux vyniká všade tam, kde je potrebná komunikácia v sieti. To preto, lebo je stabilný, bezpečný a rýchly. Okrem toho ponúka množstvo bezplatných profesionálnych nástrojov na monitorovanie, nastavovanie a celkovú správu sieťových zariadení a sieťovej komunikácie.
Nástroje ako ping, tracepath, ip, ss, tcpdump alebo dig predstavujem na konkrétnych príkladoch v šiestom diele seriálu o základoch Linuxu.
Skúste Linux s WebSupportom
Linux si samozrejme môžete vyskúšať na vlastnom počítači, ale ak potrebujete spoľahlivý hosting postavený na Linuxe, vrelo odporúčam WebSupport. Prečo práve WebSupport? S WebSupportom a ich produktmi mám vlastné dobré skúsenosti ako zákazník (vyše 10 rokov), a tiež pozitívnu skúsenosť ako spolupracovník. Čo viac si priať? 🙂
Ozaj, keď už budete mať ten hosting od WebSupportu, prečítajte si siedmy diel seriálu o základoch Linuxu. Dozviete sa v ňom, ako sa na linuxový príkazový riadok hostingu bezpečne pripojíte cez SSH.
Napíšte mi
Poteší ma, ak do komentáru napíšete, ako sa vám návody páčili a čo by ste do nich ešte radi doplnili. Ďakujem. 🙂
Vyjadrite váš názor v komentári…