Projekt
Príma (I.O)
Sekunda (II.O)
Tercia (III.O)
Kvarta (IV.O)
Kvinta (V.O)
Prváci
Druháci a sexta
Tretiaci a septima
Ekniha (elektronická kniha)
Pod označením ekniha budeme rozumieť súbor s príponou epub (skratka pre electronic publication), ktorý sa budeme učiť tvoriť v programe Sigil. Nepôjde teda o súbor vo formáte PDF, ktorý je laickou verejnosťou často mylne označovaný ako ekniha.
Otázky: Prečo dokument uložený vo formáte PDF nie je ekniha?
Odpovede: Zobraziť / Skryť Dokument uložený vo formáte PDF nie je ekniha, pretože obsah takto uloženého dokumentu sa nedá variabline prispôsobiť na rôzne šírky displejov menších či väčších zariadení (mobil, tablet, notebook, stolový počítač).
Ekniha sa dá čítať na akomkoľvek zariadení, v ktorom je možné nainštalovať program ako Calibre. Hovoríme teda o mobiloch, tabletoch, notebookoch a stolových počítačoch s rôznymi operačnými systémami (Windows, Linux, Mac OS). Ale existujú aj hardvérové čítačky ekníh s elektronickým papierom. Jedna z najznámejších je Amazon Kindle.
Tak ako papierová kniha, aj ekniha môže obsahovať text a obrázky. Ale tu možnosti eknihy nekončia. Do nej totiž ešte uložíte zvuk, video a rôzne interaktívne prvky. Na vytvorenie eknihy stačí iba počítač. Všetok potrebný softvér je šírený zadarmo. No a ak poskytnete zaujímavý obsah (text, obrázky, zvuk, video), vytvoríte hodnotu, za ktorú vám čitatelia určite budú vďační.
Otázky: Aké (ne)výhody má ekniha?
Odpovede: Zobraziť / Skryť Možné výhody: Môže ju napísať/nafotiť/natočiť každý. Môže ju šíriť/predávať každý. Nikdy sa neminie/nevypredá. Čitateľ si môže upraviť veľkosť a farbu textu/pozadia podľa potreby, tiež si môže označiť zaujímavé pasáže a vpisovať vlastné poznámky. Žiadne vstupné investície, teda okrem času. Veľa kníh váži málo. Predávajú sa stále viac. Opravy okamžite online. Možné nevýhody: Na Slovensku nie príliš rozšírené. Vybitá batéria. Pokazené zariadenie.
Ukážeme si ako na eknihu od návrhu obálky, cez kompletné spracovanie v programe Sigil a čítanie, až po šírenie hotovej eknihy (súboru epub) na webe. Budeme potrebovať:
- Základy tvorby HTML a práce s rastrovou (bitmapovou) grafikou,
- Program ako PhotoFiltre alebo Inkscape na vytvorenie obálky,
- Program Sigil na spracovanie obsahu (text, obrázky, zvuk, video) do súboru epub,
- Program Calibre na čítanie hotovej eknihy (súboru epub) offline,
- Aplikáciu na čítanie hotovej eknihy (súboru epub) offline na mobiloch s OS Android,
- Služba MagicScroll na čítanie hotovej eknihy (súboru epub) online,
- Účet na bezplatných online úložiskách ako Disk Google alebo Dropbox,
- Skracovač odkazov (linkov, URL), aby cesta k eknihe bola zapamätateľnejšia.
V obrázkovom návode si krok po kroku postupne ukážeme, ako postupovať, aby ste vytvorili kompletnú eknihu, ktorú môžete šíriť zadarmo alebo predávať za vami stanovenú cenu (zobraziť na celej obrazovke s ovládacími prvkami alebo bez ovládacích prvkov):
Úloha: Porozmýšľajte nad tým, aký obsah by ste chceli šíriť spracovaný do eknihy. Stiahnite si program Sigil a skúste takýto obsah spracovať.
Kvíz: Myslíte si, že sa v tejto téme vyznáte? Pomôže vám to overiť kvíz o eknihe.
Dalo by sa niečo vylepšiť? Mohlo by sa niečo povedať jednoduchšie / zrozumiteľnejšie? Niečo som zabudol? Prečítajte si pravidlá komentovania a doplňte ma v komentároch: