Kategórie
Informatika Návody Spolupráca

Hrám sa s virtuálnym dátovým centrom od WebSupportu

OpenStack a Terraform

Keď inštalujem vlastný Minecraft server, potrebujem riešenie, ktoré si chcem vyskladať podľa aktuálnych potrieb (CPU, RAM, SSD). Tu som ocenil virtuálne dátové centrum (VDC) od WebSupportu. Vďaka nástroju Terraform v prostredí OpenStack som celé nasadenie servera a softvéru kompletne zautomatizoval. A vôbec to nie je zložité. Posúďte sami:

Kategórie
Informatika Návody Spolupráca

Git pre vývojárov, devops a pre bežných smrteľníkov

Git - logo

Git je snáď najznámejší a najpoužívanejší správca zdrojového kódu pod slnkom. Veď prečo nie, keď jeho výhody presvedčili aj tie najväčšie spoločnosti vo svete IT, ktoré Git nasadzujú na svoje najväčšie projekty. Poďme sa naň teda pozrieť v návodoch, ktoré som napísal pre WebSupport.

Kategórie
Informatika Návody Spolupráca

Ansible – od jednoduchého playbooku až po Vault a roly

Jedna z mojich najobľúbenejších IT aktivít je určite automatizovanie často sa opakujúcich procesov. Hneď po inštalácii operačného systému napríklad prichádza na rad inštalácia aplikácií a následné nastavovanie. Nástroj Ansible bol vytvorený na automatizovanie presne takýchto úloh na prakticky ľubovoľnom počte počítačov cez sieť. V 4-dielnom seriály som pre znalostnú databázu WebSupportu vysvetlil, ako Ansible funguje a ako ho vlastne použiť v praxi.

Kategórie
Informatika Návody Spolupráca

Kubernetes – od podu až po Helm

Docker Swarm na steroidoch – aj takto by sa v skratke dal opísať systém na organizovanie kontajnerov Kubernetes (K8s). V 10-delnom seriáli, ktorý som napísal ako technical writer pre WebSupport, sa postupne venujem jednotlivým komponentom na základnej úrovni. Všetky časti si prečítate zdarma online.

Kategórie
Informatika Návody Podcast

Ako vybrať notebook s minimálnym dopadom na životné prostredie

refurbished.sk

Niektorí moji študenti sú prekvapení, že nemusia byť experti s veľkým prehľadom v oblasti hardvéru, aby si vybrali pre svoje potreby dobrý notbuk. Ba čo viac, laptop nielenže dobre zvláda naň kladené nároky, ale ešte aj je šetrný k životnému prostrediu. Ako na to? Je to jednoduché…

Kategórie
Informatika Návody Podcast Spolupráca

Ako na vlastný webový server s databázou v Linuxe

Frontend, backend, full stack – vo všetkých prípadoch je často používaný webový server Nginx spolu s klasickou dvojicou PHP a MySQL. Najznámejšie CMS WordPress, Drupal či Joomla môžeme potom nahrať cez FTP alebo rýchlejšie a jednoduchšie cez príkazový riadok. No a výsledok pozeráme vo webovom prehliadači cez zabezpečený HTTPS protokol vďaka Let’s Encrypt. Toto všetko nainštalujete sami a zadarmo pomocou praktických návodov, ktoré som vytvoril pre WebSupport.

Kategórie
Informatika Návody Podcast Spolupráca

Docker – od jedného kontajnera až po Swarm

Docker, WebSupport

Jednotné vývojové prostredie nezávislé na operačnom systéme – to je sen každého vývojára. Vďaka kontajnerom nástroja Docker sa sen stáva skutočnosťou, a tak dokáže nejeden programátor vývoj, distribúciu a prevádzku softvéru pekne-krásne automatizovať. Kontajnerizačný nástroj Docker sa teda rozhodne oplatí poznať a ovládať aspoň základy, či už programujeme pre počítače alebo pre mobily. Na svoje si ale prídu aj zvedaví začiatočníci, ktorí do IT ešte len zabŕdajú. 😉 Prečítajte si 6-dielny praktický seriál o Dockeri.

Kategórie
Informatika Návody Podcast Spolupráca

Základy Linuxu – súbory, procesy, používatelia a sieťové nástroje

Linux, WebSupport

Operačný systém Linux (presnejšie GNU/Linux) je výborný príklad z IT sveta, ktorý krásne ilustruje porekadlo „Tichá voda brehy myje“. Nájdeme ho totiž všade okolo nás (hodinky, počítače, TV, autá, SpaceX), no pre bežného používateľa IT je takmer neviditeľný. Ak sa však pohybujete vo sfére IT alebo to plánujete a o Linuxe (veľa) neviete, mali by ste čítať ďalej.