Jednotné vývojové prostredie nezávislé na operačnom systéme – to je sen každého vývojára. Vďaka kontajnerom nástroja Docker sa sen stáva skutočnosťou, a tak dokáže nejeden programátor vývoj, distribúciu a prevádzku softvéru pekne-krásne automatizovať. Kontajnerizačný nástroj Docker sa teda rozhodne oplatí poznať a ovládať aspoň základy, či už programujeme pre počítače alebo pre mobily. Na svoje si ale prídu aj zvedaví začiatočníci, ktorí do IT ešte len zabŕdajú. 😉 Prečítajte si 6-dielny praktický seriál o Dockeri.
Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:
Podobne ako som nedávno v spolupráci s Ferom Volárom pre WebSupport napísal seriál o základoch Linuxu, vytvoril som aj seriál o Dockeri. Na praktických príkladoch som prešiel cez základné pojmy, konfiguračný súbor (Dockerfile), obrazy (images), obsah (volume), sieť (network) až nakoniec cez prácu s viacerými kontajnermi (Compose a Swarm). Vďaka WebSupportu si celý seriál môžete prečítať online a zadarmo. Tu sú jednotlivé časti:
Čo je Docker a kedy ho (ne)použiť
Na začiatku sa patrí trocha teórie, zopár slov o základných pojmoch, ale hlavne som jasne vymedzil, kedy je rozumné použiť Docker a kedy radšej nie. Tu získate základný prehľad o témach, ktorým sa budeme bližšie venovať v ostatných častiach seriálu.
Osvojte si pojmy ako image, dockerfile, container, volume, network, Compose a Swarm v prvom diele seriálu o nástroji Docker.
Zatiaľ je kontajner zatvorený
Zostavíme (build) a spustíme (run) obraz (image) s konkrétnymi nastaveniami, ktoré sme zapísali do textového konfiguračného súboru Dockerfile. Pozrieme sa do vnútra kontajnera, aby sme si overili, že všetko funguje správne.
Celý proces spustenia jednoduchého kontajnera krôčik za krôčikom ukazujem v druhom diele seriálu o nástroji Docker.
Otvárame kontajner
Vďaka nastaveniu volume (obsahu) kontajner môže pracovať so súbormi, ktoré nie sú uzavreté v kontajneri. To je veľká výhoda, pretože po ukončení kontajnera neprídeme o údaje.
Ako nastavíme zdieľanie obsahu medzi hostiteľským počítačom a kontajnerom, to sa dočítate v treťom diele seriálu o nástroji Docker.
Zoznamujeme kontajnery
Kontajner môže komunikovať s hostiteľským počítačom, ale tiež s iným kontajnerom. Kontajnery, ktoré spolu majú komunikovať, zaradíme do rovnakej siete a otvoríme patričné sieťové porty.
Presmerovanie sieťového portu z kontajnera na hostiteľský počítač a zaradenie otvorených kontajnerov do rovnakej siete, to rozoberám vo štvrtom diele seriálu o nástroji Docker.
Viacero kontajnerov na jednom počítači
Aby vývojári Dockera čo najviac uľahčili prácu s viacerými kontajnermi na jednom hostiteľskom počítači, vytvorili nástroj Compose. Na spustenie viacerých kontajnerov tak stačí jediný príkaz.
Ako nástroj Compose nainštalovať, nastaviť a overiť funkčnosť, si rozoberieme na konkrétnych príkladoch v piatom diele seriálu o nástroji Docker.
Viacero kontajnerov na viacerých počítačoch
V prípade náročnejších aplikácií je dobré rozmiestniť kontajnery na viaceré hostiteľské počítače, aby aplikácia mohla fungovať aj pri väčšej záťaži. O toto sa stará nástroj Swarm.
Ako nástroj Swarm nainštalovať a nastaviť na viacerých hostiteľských počítačoch sme si ukázali v šiestom diele seriálu o nástroji Docker.
Napíšte mi
Poteší ma, ak do komentáru napíšete, ako sa vám návody páčili a čo by ste do nich ešte radi doplnili. Ďakujem. 🙂
Vyjadrite váš názor v komentári…