Ansible – od jednoduchého playbooku až po Vault a roly

Jedna z mojich najobľúbenejších IT aktivít je určite automatizovanie často sa opakujúcich procesov. Hneď po inštalácii operačného systému napríklad prichádza na rad inštalácia aplikácií a následné nastavovanie. Nástroj Ansible bol vytvorený na automatizovanie presne takýchto úloh na prakticky ľubovoľnom počte počítačov cez sieť. V 4-dielnom seriály som pre znalostnú databázu WebSupportu vysvetlil, ako Ansible funguje a ako ho vlastne použiť v praxi.

Ako to celé funguje

V prvej časti seriálu o automatizačnom nástroji Ansible stručne zhŕňam históriu projektu. Popísal som tiež základný koncept fungovania, z ktorého vyplývajú určité výhody použitia nástroja Ansible. Po vymenovaní a krátkom priblížení výhod sa sústreďujem na inštaláciu nástroja Ansible. Nakoniec ukazujem, ako overiť pripojenie k cieľovým systémom (managed nodes) z riadiaceho servera (control node) a získať zároveň podrobné informácie o managed nodes.

Jednoduchá ukážka v praxi

Definovaním obsahu konfiguračného súboru, zoznamu IP adries managed nodes a vytvorením jednoduchého playbooku som dosiahol stav, v ktorom dokážem automatizovanie v nástroji Ansible ovládať efektívne a rýchlo. Načrtol som tak skutočnú silu automatizačného nástroja Ansible, na ktorej budem stavať v ostatných častiach seriálu.

Oddeľujem premenné od playbooku

V tejto časti predstavujem premenné, ktoré vytvárame pomocou rôznych funkcionalít nástroja Ansible. Premenné môžeme vytvárať na viacerých miestach, ale v tomto návode predstavím iba vytváranie premenných v externých súboroch. Oddelím tak premenné od playbooku, aby sme v nich mohli ukladať aj citlivé údaje ako heslá, pričom playbook stále môžeme bezpečne zdieľať.

Zabezpečujem a triedim

V poslednej časti predstavujem šifrovanie citlivých údajov pomocou nástroja Ansible Vault. Ďalej ukazujem, ako viacero úloh spojiť do bloku a ako tak prispôsobiť chybové hlásenia pre jednotlivé úlohy. Nakoniec pomocou rolí triedim úlohy, premenné, súbory a šablóny do priečinkov, aby ich bolo možné jednoducho kedykoľvek opakovane použiť.

Všetky časti seriálu o automatizačnom nástroji Ansible nájdete aj vo vlastnej kategórii znalostnej databázy WebSupportu. Prajem príjemné a poučné čítanie! 🙂


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.