Hrám sa s virtuálnym dátovým centrom od WebSupportu

OpenStack a Terraform

Keď inštalujem vlastný Minecraft server, potrebujem riešenie, ktoré si chcem vyskladať podľa aktuálnych potrieb (CPU, RAM, SSD). Tu som ocenil virtuálne dátové centrum (VDC) od WebSupportu. Vďaka nástroju Terraform v prostredí OpenStack som celé nasadenie servera a softvéru kompletne zautomatizoval. A vôbec to nie je zložité. Posúďte sami:

Automatizujem nasadenie operačného systému

V prvej časti seriálu o nástroji Terraform v systéme OpenStack som oba produkty predstavil. Zhrnul som dôvody, pre ktoré by ste mali použiť nástroj Terraform. Rovnako som nainštaloval Terraform a zo systému OpenStack som stiahol informácie, s ktorými som sa neskôr pripojil na VDC. V tejto časti vytváram inštancie v systéme OpenStack pomocou nástroja Terraform.

V druhej časti (poslednej) som rýchlo a jednoducho napísal plán, podľa ktorého som pomocou nástroja Terraform vytvoril virtuálne stroje s požadovaným operačným systémom. Virtuálnym strojom som pridelil konkrétny počet virtuálnych procesorov a pamäte RAM. Rovnako som nastavil veľkosť virtuálnych diskov. Získal som tak efektívny nástroj, vďaka ktorému som nasadil virtuálne počítače naozaj jednoducho a rýchlo.

Automatizujem inštaláciu a nastavenie softvéru

Operačné systémy som spustil, a teraz už iba nastavím a nainštalujem potrebný softvér. Aj túto úlohu som zautomatizoval pomocou nástroja Ansible. V tomto návode som priblížil základy Ansible na jednoduchých praktických príkladoch.

Spolupracujem pri tvorbe konfiguračných súborov

Nakopilo sa mi dosť veľa konfiguračných súborov. Aby som dokázal jednoducho sledovať ich verzie, prípadne aby som mohol spolupracovať na ich obsahu online, použil som notoricky známeho správcu zdrojového kódu Git. Manuál som spísal tak, aby ste Git dokázali použiť rýchlo a jednoducho, aj keby ste boli začiatočníci.

Hrám sa 🙂

Minecraft - logo

Nakoniec ešte nainštalujem a nastavím vlastný Minecraft server. Či už radi súťažíte, bojujete alebo si iba tak budujete vlastný svet, Minecraft pokryje potreby veľkej skupiny hráčov. Ukázal som, ako na vlastný Minecraft server, na ktorom si budete ukladať vlastné rozohrané partie spolu s (takmer) neobmedzene veľkým blokovým svetom hernej legendy.

Odkazy na všetky technické návody, ktoré som napísal pre znalostnú databázu pravdepodobne najlepšej webhostingovej spoločnosti, nájdete na stránke WebSupport.


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.