sociálne siete na minime

Nedávno som písal o tom, ako skrotiť Facebook na mobile. Stanovil som si teda ako a teraz vysvetlím prečo. Prečo sociálne siete (SS) ako Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, … používam takmer výhradne na pracovné účely?

Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:

Na začiatku bol zlý pocit, že mi všetky tie SS už vlastne takmer nič nedávajú, hlavne mi berú čas a energiu. Presnejšie, nechám si brať čas a energiu. Rozhodol som sa, že už nechcem strácať toľko času a energie na mieste, ktoré pre mňa stráca význam.

Došlo mi to po tom, ako som si pozrel jedno video (slovenské titulky).  Bryan Lunduke (tester, vývojár, autor odborných textov, rečník) to presne trafil:

Pozrite si toto video so slovenskými titulkami

Niektoré jeho argumenty mi hovorili z duše. Presne to som cítil, len som to ešte nevedel povedať. 🙂 Odporúčam vám nájsť si tú polhodinku a pozrieť si celé video so slovenskými titulkami. Čo sa v ňom dozviete a čo mňa najviac oslovilo, som pre vás spísal aspoň v skratke:

Vždy a všade

Počítačový svet bol vytvorený na základe reálneho sveta. Pracovná plocha na monitore počítača imituje pracovnú plochu na reálnom stole. Súbor je zase niečo ako papier v zakladači. A takto by sme mohli pokračovať…

Koncept SS je však postavený tak, že s reálnym svetom má iba málo spoločného. Veď kde v reálnom svete sa nachádza miesto, na ktorom vás hocikedy a hocikto kontaktuje? V reálnom svete sa predsa môžete zavrieť do svojej izby, vypnúť mobil a máte svoj kľud. Na sociálnej sieti toto nie je možné. Teda, pokiaľ SS neskrotíte.

Príliš veľa ľudí

Jeden z dôvodov, prečo SS robia ľudí nešťastnými, je vysoký počet používateľov. Nikdy predtým sme nekomunikovali s toľkými ľuďmi naraz. Náš mozog reaguje veľmi zle a už po krátkom čase používania SS začíname byť nešťastní. Nezvládame totiž viesť zmysluplnú konverzáciu s toľkými ľuďmi naraz. Štúdie to znova a znova potvrdzujú:

Pozrite si toto video so slovenskými titulkami

V histórii ľudstva prvýkrát má možnosť doslova ktokoľvek osloviť obrovskú masu ľudí práve cez SS. To je samo o sebe zaujímavý fakt, ktorý sa dá využiť na zrealizovanie množstva výborných nápadov. Na druhej strane je to ale zneužiteľné na šírenie škodlivých bludov a klamstiev, ktoré môžu mať nepekný dopad na celé štáty. Aj na Slovensku s tým máme vážny problém.

Ťažká závislosť

Napriek všetkým menovaným nepriaznivým účinkom SS naďalej používame pravidelne a často. Prečo? Pretože SS sú vytvorené tak, aby boli čo najviac návykové. Priznali to bývalí šéfovia SS a potvrdzujú to štúdie, ktoré si dokonca nechali vypracovať aj samotné SS. Pozrite si aj reportáž CBS so slovenskými titulkami.

Pozrite si toto video so slovenskými titulkami

Za posledný mesiac som si skontroloval, čo všetko som na Facebooku lajkoval, komentoval a zdieľal. Čo som zistil? Väčšina položiek nemala žiadny pozitívny dopad na môj život. Tak prečo som tomu venoval pozornosť a čas? Zo zvyku. Vytvoril som si návyk. To je všetko.

Problematická anonymita

Na SS sa môžeme skryť za vymyslenú identitu. Môže sa nám zdať, že ak sme neuviedli pravé meno a fotku, tak sme nedostihnuteľní a nemusíme myslieť na následky svojho konania. Koľko nenávistných komentárov ste čítali vo veľkej diskusii pod akýmkoľvek statusom? A čo myslíte, keby to tí hejteri mali povedať priamo do očí, povedali by to?

Štyri krátke videá v slovenčine

Ukazuje sa, že vo väčšine prípadoch je anonymita na internete škodlivá. Málokedy sa za ňu naozaj potrebujeme skrývať z rozumného dôvodu. Nie všetci sme totiž informátori a investigatívni novinári, ktorí zverejňujú životu nebezpečné informácie…

Takže?

Nechcem tvrdiť, že SS sú iba zlé a musíme ich okamžite prestať používať. To určite nie. Ale rozhodne je podľa mňa jasné, že negatívny dopad je oveľa väčší ako ten pozitívny. V mojom prípade teda určite. No a  štúdie a prieskumy ukazujú, že veľa ľudí to má podobne.

Myslím, že prinajmenšom môžeme skúsiť obmedziť SS na nevyhnutné minimum. Povedzme iba na komunikáciu so spolupracovníkmi. Alebo napríklad budeme sledovať ľudí a spoločnosti, ktoré zdieľajú pozitívne hodnoty a pomáhajú svojmu okoliu. A vôbec nemusíme sledovať komunikáciu, ktorá nastane pod ich statusmi. Takto si dokážeme naordinovať pozitívny príklad, ktorý nás vychováva k dobrému správaniu na SS a ostatnom online prostredí.

Po mesiaci obmedzeného používania SS si každý sám za seba môže zhodnotiť, či sa cíti šťastnejšie, či sa viac venuje sebe a ľuďom vo svojom okolí, či lepšie spáva, či sa dokáže lepšie sústrediť, či sa viac usmieva, … pokojne aj v komentári pod týmto článkom. 😉


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.