Nedávno som si uvedomil, že často a rád používam prenosný softvér. A nie len to, ja som vlastne celý prenosný:

Školská prax ma naučila spoliehať sa predovšetkým na samého seba. Keď niečo nefunguje, tak skrátka musím mať pripravené záložné plány (ZP). Na začiatku mi tento postup spôsoboval dosť veľký stres, ale po niekoľkoročných prípravách tých ZP som zistil, že som sa stal neuveriteľne flexibilným človekom.

Môj najúčinnejší a najpoužívanejší ZP sa nazýva prenosnosť (všetko vždy pri sebe) a vyzerá takto:

Na čo to všetko je a koľko to stojí (najlepšie ceny hľadajte na internete):

  • Notebook je dnes absolútna nevyhnutnosť a pre bežné školské potreby úplne postačuje. Bluetooth alebo HFS musí byť hlavne kvôli najmenej problémovému prenášaniu údajov z telefónov (fotky, prezentácie). Na jedno nabitie mi v pohode vydrží aj na celý film s bežnou dĺžkou 1,5 hodiny. Nech už robím čokoľvek iné, nič zatiaľ nežralo baterku tak ako film. Za cca 300 eur sa dá kúpiť postačujúci notebook + asi 10 eur na USB Bluetooth.
  • USB repráčiky (USBR) majú tú výhodu, že sa pripájajú a aj napájajú cez USB notebooku. Čiže nepotrebujete zásuvku na to, aby USBR hrali. Dokonca aj pri maturitnom posluchu notebooky s USBR u nás nahradili klasické CD-prehrávače. Ušetrili sme za baterky do CD-prehrávačov, ktoré v nich pre prípad vypadnutia elektriky musia byť. Upozornenie: Najprv USBR pripojte (pri prvom použití nechajte nainštalovať) a až potom čokoľvek prehrávajte. Zaplatíte za ne do 15 eur.
  • Offline záloha je na mojom MP3-prehrávači. Ide o multifunkčné riešenie, ktoré ponúka hudbu, hovorené slovo (podcasty, knihy, posluchy) a ostatné údaje ako fotky, prezentácie alebo rôzne projekty. Má 8 GB pamäť, funguje rovnako ako USB kľúč a cez USB sa aj nabíja baterka. Kúpite za približne 30 eur.
  • Online záloha je dobrá poistka, keby sa povedzme vybila baterka offline zálohe. Vďaka free službe dropbox.com mám na internete zadarmo 2 GB miesta (dá sa zväčšiť bezplatne po splnení určitých požiadaviek – ja mám teraz 3,4 GB zdarma).

Celá prenosnosť teda stojí do 345 eur aj s DPH. Za to, čo dostanete, to nie je až tak veľa… Mimochodom: Dnes už každý mobil má aj foťák, tak prečo ním nefotiť? Neurobíte síce tie najkvalitnejšie fotky, ale často to stačí – pozrite obrázky v tomto článku… 😉

A ako prenosný ste vy?


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.