Ako na vlastný webový server s databázou v Linuxe

Frontend, backend, full stack – vo všetkých prípadoch je často používaný webový server Nginx spolu s klasickou dvojicou PHP a MySQL. Najznámejšie CMS WordPress, Drupal či Joomla môžeme potom nahrať cez FTP alebo rýchlejšie a jednoduchšie cez príkazový riadok. No a výsledok pozeráme vo webovom prehliadači cez zabezpečený HTTPS protokol vďaka Let’s Encrypt. Toto všetko nainštalujete sami a zadarmo pomocou praktických návodov, ktoré som vytvoril pre WebSupport.

Nechce sa vám čítať? Nemáte teraz čas? Šetríte si zrak? Tento článok si môžete kedykoľvek vypočuť ako zdarma dostupný podcast na Spotify, na iPhone, na Stitcher, na Tunein, na Podmaze, na Androide alebo priamo tu:

Spísal som sériu návodov, v ktorých na konkrétnych príkladoch vysvetľujem základy Linuxu a tiež rozoberám základy kontajnerizačného prostredia Docker. V tretej sérii návodov nadväzujem na základy Linuxu a inštalujem konkrétny softvér, vďaka ktorému vývojári v oblasti frontendu, backendu či full stacku môžu pracovať na projektoch v práci alebo doma.

LEMP je základ

Skratka LEMP zahŕňa operačný systém Linux, na ktorom bežia často nasadzovaný webový server Nginx (vyslovuje sa “Engine-X”), obľúbený relačný databázový server MySQL a populárny programovací jazyk PHP.

Je až prekvapujúco jednoduché LEMP nainštalovať. Prečítajte si prvý diel seriálu Ako na vlastný webový server v Linuxe.

Bezpečnosť nadovšetko

Ak už dnes web nenačítavate cez zabezpečené spojenie na báze protokolu HTTPS, môže to byť nebezpečené, a tiež nevýhodné v rámci optimalizácie pre vyhľadávače ako je Google (SEO).

Pritom stačí nainštalovať zdarma dostupný bezpečnostný certifikát od služby Let’s Encrypt, ktorý sa bude automaticky obnovovať. Nech sa páči, druhý diel seriálu Ako na vlastný webový server v Linuxe.

Vyklikajte si web

WordPress, Drupal a Joomla – to sú najčastejšie nasadzované systémy na správu obsahu (Content Management System, CMS). Vďaka nim dokáže začiatočník tvoriť web klikaním a profík si neraz zrýchli prácu.

Nastavte si Linux, Nginx, MySQL a PHP tak, aby ste dokázali v príkazovom riadku servera rýchlo a jednoducho nasadiť CMS WordPress, Drupal alebo Joomla.

Kopírujeme súbory

V príkazovom riadku servera dokážete stiahnuť potrebné súbory CMS väčšinou jediným príkazom. Rozbalenie a nasadenie súborov je podobne jednoduché.

Ak ale z nejakého dôvodu potrebujete prenášať súbory cez protokol FTP, vytvoril som návod o tom, ako nainštalovať a správne nastaviť populárny FTP server ProFTPD.

Ešte rýchlejší webový server

Webový server Nginx je rýchly, bezpečný a stabilný softvér, ktorý sa bežne nasadzuje do produkcie aj v rámci veľkých projektov.

Ak však potrebujete webový server, ktorý je ešte rýchlejší ako Nginx, vyskúšajte zdarma dostupnú alternatívu tiež s otvoreným zdrojovým kódom pod názvom OpenLiteSpeed.

Napíšte mi

Poteší ma, ak do komentáru napíšete, ako sa vám návody páčili a čo by ste do nich ešte radi doplnili. Ďakujem. 🙂


Comments

Vyjadrite váš názor v komentári…

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.