Obklopte sa nemčinou

Prečo je dnes angličtina (aj keď cudzí jazyk) úplne prirodzený spôsob vyjadrovania? Jeden z hlavných dôvodov je, že nás práve a prevažne angličtina obklopuje všade, kde sa len dá. Je možné sa takto obklopiť aj nemčinou? Áno, je to možné, a tu na príkladoch z praxe ukážem ako na to…

Najprv si treba uvedomiť, ako a kde všade nás tá angličtina obklopuje. Informácie sa šíria ako text, obraz, zvuk a video (obraz + zvuk). No a v každom smere na internete – na hlavnom svetovom komunikačnom kanály – prevažuje anglický text (napr. anglická Wikipédia), anglický obraz (napr. Google Images), anglický zvuk (napr. SoundCloud) a anglické video (napr. YouTube).

Kde teda na internete nájdete nemecký text, nemecký obraz, nemecký zvuk a nemecké video, aby ste sa mohli nemčinou obklopiť? Nech sa páči, všetko som zhrnul tu:

Nemecký text a obrázky

Je toho veľa, ale tu vyberám len tie, ktoré sledujem pravidelne. Môžete si vybrať medzi krátkymi správami a dlhšími textami z nemeckých, rakúskych a švajčiarskych webov:

Nemecký zvuk a video

Niečo ako „nemecký youtube.com“ je myvideo.de. Keďže dnes je najžiadanejšia forma podávania informácií práve internetové video, ponúkajú svoju produkciu (noviny, seriály, show, …) aj nemecké televízne stanice na internete:

Pre náročnejších odporúčam free aplikáciu MediathekView, ktorá zadarmo ponúka videá rôznych nemeckých televíznych staníc. Vo vyhľadávaní si ľahko nájdete videá podľa vami zvolených kritérií (napr. iba krátke videá do 5 minút) a následne už len vyberiete, čo chcete prehrať alebo stiahnuť do počítača.

Špeciality

Osobitnú pozornosť odporúčam venovať webom Deutsche Welle – Deutsch lernen a Deutschlernerblog. Nájdete tam text, audio aj video. Všetko pekne potriedené podľa úrovne od najnižšej A1 až po najvyššiu C2. Naozaj si dokáže vybrať každý. Veľké množstvo pracovných listov na rôzne konverzačné témy nájdete na adrese deutsch-portal.com.

NachrichtenWerk a Nachrichten leicht sú projekty, ktoré si dali za úlohu písať správy v ľahko zrozumiteľnej nemčine. Slovná zásoba je jednoduchá, vety krátke a texty si môžete aj vypočuť. Veľa skvelého učebného materiálu…

Keď už si nemčinu napočúvate, skúste si cez web Lyrics training doplniť vynechané slová v nemeckých hudobných videoklipoch. Stačí si zvoliť obtiažnosť, počúvať a písať. Zo začiatku možno náročné, ale minimálne refrény zvládnete rýchlo. Malý tip: Ostré ß si radšej dopredu skopírujte a potom už len pomocou klávesovej skratky Ctrl + V vkladajte. ;)

So žiakmi tiež zvyknem vytvárať titulky k hudobným videoklipom. Vypočujú si aktuálnu živú nemčinu, s ktorou ďalej pracujú. Videá, ktoré prepisujeme a prekladáme online sú v tomto zozname (ale môžu si vybrať aj vlastné videá s jasným, zrozumiteľným a primerane náročným textom):

Stačí si vybrať podľa svojho vkusu a postupne vás nemecký svet určite vtiahne podobne ako svet anglický. ;)

Share
Tento obsah bol zaradený v Nemčina, Tipy a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

16 odpovedí na Obklopte sa nemčinou

 1. Biba Zelinová povedal:

  Dobré tipy. Ďakujem.

  Syn angličtinu zvládol dobre vďaka tomu svetu okolo a počítačom. Práve dočítal nového Paoliniho knihu Inheritance v angličtine, lebo nechcel čakať na slovenský preklad. Aj nemčinu chce takto zvládnuť, no nemá dostatok liniek, ktoré by mu v tom pomohli. Posuniem mu to.

 2. marek povedal:

  cem sa naucit rospravat po nemecki

 3. Vladislav povedal:

  pekna praca Tibor, len tak dalej, drzim palce :-) mam jeden dotaz, chcem sa obklopit nemcinou no vsetky stranky nemeckych TV stanic mam zablokovane z dovodu ze to pozeram zo Slovenska a maju to len pre svoju zem :-/ nejaku radu ? Dakujem

 4. PhDr. Lukáš Važan povedal:

  Velmi dobry clanok a linky. Dakujem autorovi. S uctou, LV

 5. Pavol Safranek povedal:

  mozes mi poradit neake zlozitejsie texty s prekladom ?

 6. zuzka povedal:

  dakujem najma za tie stranky, presne toto som hladala :) nemcinu potrebujem do skoly ako sol, chystam sa aj do nemecka na pobyt a dovtedy mi pomoze toto :)

 7. Dušan povedal:

  Dobrý deň. Váš web je zaujímavý. Učím sa po nemecky niekoľko mesiacov, momentálne ako samouk, pretože do jazykových škôl ma nebaví chodiť. Vedeli by ste mi poradiť, ako by som sa dostal k nejakému filmu v nemčine, ktorý by mal zároveň aj nemecké titulky? Som síce stále začiatočník, ale chcel by som skúsiť sám pracovať práve s takýmto materiálom.

  Ďakujem.
  S pozdravom
  Dušan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *