Vyhľadávanie

Súbory/priečinky môžeme hľadať offline (na pamäťových médiách pripojených k počítaču) alebo online (na internete).

V zložitej stromovej štruktúre súborov a priečinkov niekedy môže byť ťažké nájsť požadovaný súbor/priečinok. Na ľahšie a rýchlejšie hľadanie súborov/priečinkov offline slúži vyhľadávanie súborov/priečinkov. V operačnom systéme Windows XP sa k vyhľadávaniu dostanete cez ponuku Štart - Hľadať - súbory a priečinky. Máte možnosť hľadať podľa všetkých všeobecných vlastností súborov:

Súbor - vyhľadávanie

Vyhľadať podľa typu súboru môžete aj pomocou znaku hviezdička * takto: *.htm Keď zadáme text napísaný kurzívou do vyhľadávania, vyhľadajú sa nám len súbory s príponou htm.

Otázka: Prečo je užitočné poznať viacero všeobecných vlastností súborov (nie len napr. názov súboru)?

Odpoveď: Zobraziť / Skryť

Úloha: V ceste “C:\Program Files” vyhľadajte všetky súbory s príponou exe a zistite všetky všeobecné vlastnosti aspoň jedného z nájdených súborov!

Na online hľadanie súborov/priečinkov sa využívajú rôzne internetové vyhľadávače: Google, Yahoo, Bing, Zoznam, Atlas, Centrum atď. Najpoužívanejší a naznámejší z nich je Google, a preto ho aj my budeme používať.

Pomocou internetového vyhľadávača Google tiež máte možnosť vyhľadávať súbory/priečinky na základe všeobecných vlastností súborov/priečinkov: Rozšírené hľadanie Google ponúka vyhľadávanie podľa všeobecných vlastností ale aj na základe niektorých iných vlastností.

Otázka: Konkrétne podľa ktorých rôznych vlastností je možné vyhľadávať pomocou Googlu?

Odpoveď: Zobraziť / Skryť

Úloha: Prečítajte si dokument Základná pomoc pri vyhľadávaní a stručne zhrňte najdôležitejšie informácie!

Úloha: Uveďte konkrétne príklady z reálneho života, kedy môže pomôcť rozšírené hľadanie Google!

Riešenie: Zobraziť / Skryť

Kvíz: Myslíte si, že sa v tejto téme vyznáte? Pomôže vám to overiť kvíz o vyhľadávaní.

Dalo by sa niečo vylepšiť? Mohlo by sa niečo povedať jednoduchšie / zrozumiteľnejšie? Niečo som zabudol? Prečítajte si pravidlá komentovania a doplňte ma v komentároch: