Projekt
Príma (I.O)
Sekunda (II.O)
Tercia (III.O)
Kvarta (IV.O)
Kvinta (V.O)
Prváci
Druháci a sexta
Tretiaci a septima
Prezentácia
Pod pojmom prezentácia budeme rozumieť nasledovné: Text pripravený v písomnej forme a sprostredkovaný v ústnej forme.
Aby sme mohli úspešne sprostredkovať (prezentovať) text pripravený v písomnej forme, musíme postupovať podľa presne stanovených pravidiel:
- Cieľ (predsavzatie, účel, úmysel, zámer) - Ešte pred sprostredkovaním (prezentovaním) textu si musíme jasne stanoviť, čo a ako na určenú tému chceme povedať a koľko máme času. Vyberáme teda druh a množstvo informácií a rozmýšlame o tom, z čoho téma logicky pozostáva.
- Poslucháči (diváci, obecenstvo, plénum, publikum) - Koľko ich bude? Prečo sú tam (dobrovolne alebo z donútenia)? Ako poznajú moju tému? Koľko majú rokov? Čo očakávajú?
- Štruktúra (stavba, systém, usporiadanie, zloženie) - Úvod (cca 10 % prezentácie) slúži na predstavenie sa, stručné oboznámenie s témou, informovanie o cieľoch a fázach prezentácie. Hlavná časť (cca 80 % prezentácie) obsahuje prísne logický sled hlavných bodov témy prezentácie. Záver (cca 10 % prezentácie) stručne zhŕňa všetky hlavné body prezentácie a tu je miesto aj na zanechanie silného dojmu.
Úloha: Pozrite si video (6 minút, anglicky), ktoré v piatich bodoch zhŕňa to, čo by mal každý prednášajúci vedieť o svojom publiku a skúste to zhrnúť do 2 - 3 viet.
Otázky: Ako sa dá na začiatku prezentácie slušne a zároveň vtipne získať pozornosť? Ako môžeme v závere prezentácie zanechať silný dojem?
Odpoveď: Zobraziť / Skryť Začiatok a aj koniec prezentácie môžete uviesť vtipnou poznámkou, ktorá sa nejako bude týkať témy, pobaví poslucháčov a vám pomôže pokračovať. Alebo odporúčam povedať niektoré bežné informácie netradičnejšie/zaujímavejšie. Príklad: Namiesto "moja mama má 45 rokov", poviem "moja mama má 3-krát viac rokov ako ja". Takto zadám jednoduchý matematický príklad, ktorý chce a vie vypočítať každý a na výsledok je aj každý zvedavý.
Niekedy sa prezentácia nemusí vydariť podľa očakávaní. Prezentácia môže prebehnuť zle aj keď sa vyskytnú napríklad tieto časté chyby:
- Text je nezáživne odrecitovaný/prečítaný,
- text splýva s pozadím prezentácie a je (takmer) nečitateľný,
- tichý a monotónny hlas,
- nedostatočné vedomosti o téme,
- chýba zrakový kontakt,
- sme otočený k vizuálnym pomôckam (nie k poslucháčom),
- chýba úvod a záver (najmä zhrnutie resp. obsah),
- nevyužívanie pauzy na zdôraznenie,
- nevhodná gestikulácia (neverbálna komunikácia rukami)/posturika (poloha tela pri komunikácii - státie, sedenie, ...)
Otázka: Vedeli by ste vymenovať iné chyby, ktoré robíme pri prezentáciách?
Odpoveď: Zobraziť / Skryť Niekedy tiež nepoužívame vizuálne pomôcky.
Videoukážka prezentácie (trvá približne 20 minút) TED 2006 - Ken Robinson - Škola zabíja tvorivosť (anglicky so slovenskými titulkami):
Otázky: Boli v prednáškach dodržané vyššie spomenuté pravidlá? Našli ste v prednáškach niektoré časté chyby?
Odpoveď: Zobraziť / Skryť Vo videoukážke "TED 2006 - Ken Robinson - Škola zabíja tvorivosť" chýbajú vizuálne pomôcky, ale v tomto prípade to moc nevadí.
Kvíz: Myslíte si, že sa v tejto téme vyznáte? Pomôže vám to overiť kvíz o prezentácii.
Použité zdroje informácií:
- europapier.com - o tom, čo všetko má spĺňať prezentácia na profesionálnej úrovni
- primakurzy.sk - veľmi prehľadná a jasná prezentácia o prezentácii vo formáte PDF
- slovnik.dovrecka.sk - synonymické vyjadrenie niektorých slov pre lepšie pochopenie
- wikipedia.sk - hlavne kvôli definíciám niektorých pojmov (posturika, gestikulácia, ...)
Dalo by sa niečo vylepšiť? Mohlo by sa niečo povedať jednoduchšie / zrozumiteľnejšie? Niečo som zabudol? Prečítajte si pravidlá komentovania a doplňte ma v komentároch: