Grafika

Rozoznávame 2 druhy grafických súborov:

  1. Rastrové (bitmapové) grafické súbory - Takýto druh grafického súboru môže mať prípony JPG, GIF, PNG, BMP, ...
  2. Vektorové grafické súbory - Takýto druh grafického súboru môže mať prípony SVG, SWF, ...

Rozdiel medzi týmito grafickými súbormi je v kvalite. Rastrová (bitmapová) grafika pri zväčšení stráca kvalitu (objavujú sa štvorčeky - tzv. pixle) a vektorová grafika pri akomkoľvek zväčšení nestráca kvalitu. Stratu kvality môžete sledovať na porovnaní: http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Bitmap_VS_SVG.svg.

Pixel (skratka anglických slov “picture element”, skracované na px) je najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky a je jednoznačne určený svojou polohou (súradnice) a farbou. Viac informácií na slovenskej alebo českej (podrobnejšie a s obrázkami) wikipedii.

DPI (Dots per inch = počet bodov resp. pixelov na palec) udáva počet bodov (pixelov) v jednom riadku/stĺpci na jednotku dĺžky jeden palec (inch) čo je približne 2,54 cm. Ide v podstate o kvalitu obrázku. Čím väčšie DPI, tým väčšia kvalita. Viac na wikipedia.sk.

Otázka: Kde v praxi sa vďaka svojim vlastnostiam môže využiť rastrová a kde vektorová grafika?

Odpoveď: Zobraziť / Skryť

My budeme pracovať len s rastrovou (bitmapovou) grafikou, a to v programe PhotoFiltre. Predvedieme si v ňom základné úpravy (editovanie) tejto grafiky - napríklad: Zväčšenie/zmenšenie veľkosti obrázku, otočenie obrázku, vystrihnutie/nahradenie (retušovanie) určitej časti obrázku, pridávanie vystrihnutej časti obrázku do iného obrázku, pridávanie textu, ... Tu je praktický príklad s niekoľkými už menovanými úpravami:

Upravená rastrová (bitmapová) grafika

Otázky: Ktoré úpravy som použil (nájdite 2 rozdiely)? Potrebovali ste už niekedy obrázok takto upraviť (editovať)? Kde by sa takéto úpravy dali využiť v praxi?

Odpovede: Zobraziť / Skryť

Videonávod ukazuje, ako sa spomínané úpravy v programe PhotoFiltre dajú zrealizovať (červená = ľavé tlačidlo myši; modrá = pravé tlačidlo myši):

Videonávod zobrazuje aj prácu s dvoma grafickými súbormi (červená = ľavé tlačidlo myši; modrá = pravé tlačidlo myši):

Osobitne dôležitý je pre nás rastrový (bitmapový) súbor s príponou GIF, pretože tento formát umožňuje vytvárať animovanú (dynamickú, meniacu sa, pohyblivú) rastrovú (bitmapovú) grafiku. Súbory s príponou GIF môžu obsahovať aj viac ako len jeden obrázok. Ako príklad som na adrese make-animation.com spojil nižšie zobrazené 3 obrázky (t. j. 3 grafické súbory) ...

Rastrový (bitmapový) súbor číslo 1   Rastrový (bitmapový) súbor číslo 2   Rastrový (bitmapový) súbor číslo 3

... do jednej animovanej rastrovej (bitmapovej) grafiky (súbor bitmap-animated.gif):

Animovaná rastrový (bitmapový) súbor

Otázka: Viete uviesť príklady z praxe, v ktorých by bolo vhodné použiť animovanú rastrovú (bitmapovú) grafiku?

Odpoveď: Zobraziť / Skryť

Kvíz: Myslíte si, že sa v tejto téme vyznáte? Pomôže vám to overiť kvíz o grafike.

Dalo by sa niečo vylepšiť? Mohlo by sa niečo povedať jednoduchšie / zrozumiteľnejšie? Niečo som zabudol? Prečítajte si pravidlá komentovania a doplňte ma v komentároch: